Google wprowadzi na rynek inteligentne soczewki. Jest porozumienie z gigantem branży

Google i Novartis, szwajcarski gigant branży farmaceutycznej, podpisali porozumienie w sprawie wspólnych prac nad inteligentnymi soczewkami. Będą służyć naszemu zdrowiu.

Już w niedługiej przyszłości diabetycy będą mogli korzystać z nowej technologii określania poziomu glukozy. Google i Novartis, szwajcarski gigant farmaceutyczny, podpisali właśnie porozumienie. Będą wspólnie pracować nad inteligentnymi szkłami kontaktowymi. Wyposażone w nieinwazyjne czujniki będą w stanie określić poziom glukozy w wydzielinie gruczołów łzowych. Dane z soczewki będą bezprzewodowo przesyłane do smartfonów.

Novartis wiąże z technologią spore nadzieje. Być może stosując soczewki wyposażone w odpowiednie układy uda się "przywrócić oku naturalną zdolność ustawiania prawidłowej ostrości".

O inteligentnych soczewkach Google usłyszeliśmy w styczniu tego roku . Projekt jest rozwijany przez słynne laboratorium X, to w którym powstały projekty Google Glass czy samosterujących się samochodów.

Z praktycznego punktu widzenia wynalazek Google może okazać się przełomowy. Wiele osób chorych na cukrzycę musi regularnie badać poziom cukru we krwi i zwracać uwagę, czy gwałtownie on nie spada. Możliwość bieżącego monitorowania i ostrzegania przed nagłymi zmianami w poziomie cukru może pomóc uratować wiele ludzkich istnień.

Prezes Novartis powiedział w rozmowie z Financial Times, że szacuje rynek tego typu soczewek na 10 do 50 miliardów dolarów (w ciągu następnej dekady). Stwierdził też, że "komercjalizacja produktu w czasie dłuższym niż pięć lat byłaby dla niego rozczarowaniem".

Więcej o: