Project Wing to ujawniony właśnie przez Google projekt, na którym od kilku lat pracuje Laboratorium X - dział firmy, który stoi za okularami Google czy samosterującymi się samochodami.
Celem projektu jest stworzenie drona, który bardzo szybko będzie mógł dotrzeć w określone miejsce i dostarczyć niewielki ładunek. Google w swoim prospekcie opisującym Project Wing podkreśla:
To ma więcej wspólnego z naszymi autonomicznymi samochodami niż ze zdalnie sterowanymi samolotami, którymi ludzie bawią się w parkach w weekendy.
Drony mają dotrzeć (lecąc na wysokości ok. 60m nad przeszkodami) w zaprogramowane miejsce radząc sobie z przeszkodami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Sam lot miałby odbywać się - podobnie jak to jest w przypadku samochodów Google - bez udziału człowieka.
Procect Wing Fot. Google
Fot. Google
Google wierzy oczywiście, że tworzy kolejną rewolucje. Drony docelowo mają "uczynić świat znacząco lepszym miejscem" - stwierdził w rozmowie z The Atlantic Astro Teller, odpowiedzialny za projekt ekspert Google.
Największa firma internetowa świata podchodzi do swego kolejnego projektu w sposób, który już znamy. Żadnego pośpiechu. Najpierw długie prace nad pierwszymi prototypami, później testy (właśnie trwają w Australii). Następnym etapem jest - z już konkretnymi efektami, które można pokazać - dojście do porozumienia z przedstawicielami władz. Jasne jest przecież, że żadna instytucja nadzorująca przestrzeń powietrzną nie zgodzi się, żeby ot tak po prostu setki dronów Google latały bez jakiegokolwiek nadzoru. Google ma więc w planach konsultacje z przedstawicielami władzy. To coś zupełnie innego od żartu , którym Amazon skutecznie zwrócił na siebie uwagę mediów.
Google chce być pionierem w kolejnej branży. Wszyscy inni nie odważyliby się pewnie wydawać sporych pieniędzy na coś, co wyprzedza nasze wyobrażenia o dekadę lub więcej. Może się jednak okazać, że to nad czym dziś pracuje Google w niedalekiej przyszłości będzie normą i standardem. Jest to tym bardziej możliwe, że dziś w różnych częściach świata drony dostarczają już przesyłki.