Apple nie zawiódł! iPhone 6 i iPhone 6 Plus zaprezentowane

W USA zakończyła się konferencja, na której Apple zaprezentował swe najnowsze produkty. Zobaczyliśmy m. in. iPhone'a 6 i iPhone'a 6 Plus. Oba z powiększonym ekranem i znacznie powiększonymi możliwościami. Apple wreszcie "dobił do peletonu"?
Zobacz wideo

Po kilku godzinach oczekiwania wszystko wreszcie stało się jasne. Podczas konferencji Tim Cook i jego drużyna zaprezentował między innymi dwa nowe iPhone'y.

Wygląd

iPhone 6 i iPhone 6 Plus można uznać za przełomowe w historii firmy, gdyż Apple po raz pierwszy tak zdecydowanie zrywa z tradycją produkowania smartfonów o małym ekranie.

Zgodnie z przewidywaniami iPhone 6 będzie miał ekran o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczości 1334 x 750 pikseli. iPhone 6 Plus będzie wyposażony w ekran o przekątnej 5,5 cala - tu nareszcie doczekaliśmy się rozdzielczości Full HD (1920x1080). To o 185% więcej pikseli niż w przypadku iPhone 5S.

Tradycyjnie już jedną z najbardziej podkreślanych cech jest ponownie zmniejszona grubość urządzenia. iPhone 6 będzie mierzył zaledwie 6,8mm (zamiast 7,6mm). Nawet iPhone 6 Plus będzie cieńszy - jego grubość wynosi zaledwie 7,1 mm.

Powiększony ekran nowego iPhone'a 6 Plus niesie ze sobą nowe możliwości - zmieniono interfejs, bo na ekranie mieści się zdecydowanie więcej danych. Dlatego tez obok imion pojawiają się miniaturowe zdjęcia twarzy osób, z którymi piszemy.

Potwierdziły się też przecieki dotyczące stylizacji urządzeń - nowe iPhone'y przypominają iPada Air. Mają bardzo łagodne krawędzie i inaczej zaokrąglone narożniki. ,

Nowe iPhonyNowe iPhony fot. Apple

fot. Apple

O tych, którzy tworzyli sukces Apple'a, przeczytaj w książkach >>

Nowy procesor

iPhone 6 i iPhone 6 Plus będą sterowane procesorem A8 drugiej generacji. Phil W. Schiller, szef marketingu, udowadniał, że dzięki temu iPhone 6 może być "nawet 84 razy szybszy od pierwszego iPhone'a. Sam procesor - według innego wykresu - ma być o 25% szybszy.

Innowacje

iPhone 6 i iPhone 6 Plus pozwolą nam korzystać  z kilku nowych funkcji. Jedną z nich będzie Voice Over LTE - czyli ulepszone przesyłanie transmisji głosowej w komunikatorach. Osiągnięto to przez ulepszone działanie LTE - teraz działa ono z prędkością do 150 Mbit/s. Polepszono też działanie WiFi (ma być ono trzykrotnie szybciej dzięki nowemu standardowi 802.11ac umożliwiającej transmisję 500 Mbit/s).

Jedną z ważniejszych innowacji w iPhonie 6 i iPhonie 6 Plus jest kooprocesor ruchu M8 oraz wdrożenie NFC poprzez usługę Apple Pay. Elektroniczny portfel został zaprezentowany, co oczywiste, dla amerykańskich warunków.

iPhone 6 i iPhone 6 Plus służą teraz do płaceniaiPhone 6 i iPhone 6 Plus służą teraz do płacenia Fot. Apple

Fot. Apple

Aparat

Aparaty w iPhonie 6 i iPhonie 6 Plus różnią się czymś istotnym. Pierwszy ma cyfrową a drugi optyczną stabilizację obrazu. W obu wersjach aparat będzie miał rozdzielczość 8 megapikseli i przysłonę f/2.2. W najnowszej Xperii Z3 rozdzielczość aparatu wynosi 20,6 megapiksela. I to najlepszy dowód na to, że Apple nie ulega wyścigowi na parametry. Tylko akurat w tym wypadku to chyba niezbyt słuszna strategia, aparat jest jedną z najistotniejszych cech smartfona.

Nagrywanie filmów o rozdzielczości 1080p z prędkością 60 klatek na sekundę, do tego z funkcją ciągłego autofocusa, można uznać za imponujące. W wersji "slow-motion" będzie to 120-240 fps. Chcielibyśmy przekonać się jak w tym standardzie działa optyczna stabilizacja obrazu. Mieliśmy do tej pory przekonać się, że to co zaprezentował Sony przy okazji premiery Z3 jest naprawdę imponujące. Czy Apple stworzył coś doskonalszego? Chcemy przekonać się jak najszybciej.

Aparat iPhone 6 i iPhone 6 PlusAparat iPhone 6 i iPhone 6 Plus iPhone

iPhone

Na uwagę zasługuje też przednia kamera w standardzie HD z ulepszonym wykrywaniem twarzy. Apple odpowiedział więc na uwielbienie konsumentów wobec zjawiska selfie.

iOS 8

12 września użytkownicy sprzętu Apple (szczegółowa lista poniżej) będą mogli ściągnąć iOS 8. Jego najważniejsze cechy? Usługa QuickType ma teraz przewidywać to, co chcemy napisać (nie wiemy, czy będzie to działać w języku polskim). Spotlight pozwoli wyszukiwać dane i informacje zapisane na iPhonie 6 i iPhonie 6 Plus. Siri zostanie uaktualniona o pewne algorytmy ułatwiające współpracę z Shazam (być może nie trzeba będzie włączać drugiej aplikacji by dowiedzieć się, jaką piosenkę słyszymy, to byłoby świetne). iOS 8 ma też umożliwić szybsze komunikowanie się poprzez odpisywanie na SMS również głosowo.

Dla Apple jeszcze ważniejsza jest aplikacja służąca do robienia i edycji zdjęć. Coraz bardziej przypomina ona Instagrama, bo użytkownicy chcą mieć całkowitą kontrolę nad tym co publikują.

Bardzo ważne będzie też dla użytkowników dzwonienie poprzez Wi-Fi.

iPhone i gry

iPhone 6 i iPhone 6 Plus mają też być wygodniejsze jeśli chodzi o gry. Więcej na ten temat znajdziecie w najlepszym serwisie o grach .

Ceny

iPhone 6 w wersji 16 GB ma kosztować jedyne 199 dolarów. wersji 128 GB ma to być $399 dolarów, czyli tyle, ile pierwszy iPhone. iPhone 6 Plus jest o 100 dolarów droższy w każdej z wersji, czyli 299 za 16 GB, 399 za 64 GB i 499 za 128 GB. Ceny dotyczą rynku amerykańskiego, obowiązują z dwuletnim kontraktem.

Urządzenia trafią na rynek 19 września.

Apple rzuca na kolana? Czy raczej...

Apple na pewno nie rozczarował swoją premierą. Szczególnie iPhone 6 Plus wydaje się urządzeniem, na które czekali zerkający z zazdrością na właścicieli Galaxy Note fani Apple. Jak zwykle w przypadku produktów z Apple nie mamy zalewu nowości, wyścigu na parametry. Pozostało wrażenie, że Apple zaprezentował urządzenia, które spełniają oczekiwania.

A może Apple po prostu "dobił do peletonu". Przecież na rynku jest już całkiem sporo smartfonów, które mają ekran o wielkości przekraczającym pięć cali, o rozdzielczości Full HD, wytworzone według dojrzałych, bardzo nowoczesnych technologii. Dzięki iPhone'owi 6 Plus Apple ma po prostu szansę konkurować z modelami takimi jak Sony Xperia Z3 czy LG G3. Czy tę konkurencję ma szansę wygrać? Tylko jeśli przekona konsumentów do swojego ekosystem, do innowacji, które wynikają z iOS 8, z zastosowania 64-bitowego procesora.

Nie zapominajmy o tym, że Apple to nie tylko suche parametry. To kompleksowe, całościowe rozwiązania - inni producenci nie tworzą przecież komputerów i systemu stacjonarnego.  Mimo wszystko dziś wyraźnie widać jakim rozczarowaniem był iPhone 5S. Apple powinno zaprezentować dzisiejszy model co najmniej rok temu.

dane dostarcza:

Więcej o: