Apple Watch. Zegarek, który sporo się spóźniał wreszcie zaprezentowany

To jedna z najdłużej wyczekiwanych premier. Apple zaprezentował dziś swój pierwszy inteligentny zegarek. Nie iWatch, jak zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale Apple Watch. Ciekawy interfejs, niezwykłe materiały. Czy to może być najlepszy produkt tego typu z jakim mamy do czynienia?

Podczas konferencji, która zakończyła się właśnie w USA Apple zaprezentował Apple Watch - swój pierwszy inteligentny zegarek. Będzie dostępny w dwóch rozmiarach (38 mm i 42 mm), każdy w trzech wariantach (zwykły stalowy, sportowy w aluminium i w 18 karatowym złocie) oraz 6 pasków do wyboru.

Prezentując Apple Warch Tim Cook przyznał: nie dało się "zmniejszyć interfejsu iPhone'a do rozmiaru zegarka". Osobiście wątpię, by ktokolwiek na sali się tego spodziewał. Niemal wszystkie inteligentne zegarki, które są dostępne na rynku, mają bardzo prosty interfejs i dość ograniczone możliwości.

Apple zwlekał ze swoją premierą. Czy wykorzystał ten czas na stworzenie czegoś, co zostawia konkurencję w tyle?

Forma? W stylu Apple

Forma wydaje się dopracowana. Apple Watch ma kształt prostokąta o dość wyraźnie zaokrąglonych narożnikach. W oczy rzuca się też tradycyjnie wyglądające pokrętło. Łagodnie zagięte krawędzie, delikatnie wystający ponad kopertę ekran - robi to dość dobre wrażenie. Urządzenie wygląda chyba nieco masywniej niż ostatnie produkty Samsunga. To nie musi być jednak wada.

Interfejs? Inny niż wszystkie

Apple WatchApple Watch Fot. Apple Fot. Apple

O tych, którzy tworzyli sukces Apple'a, przeczytaj w książkach >>

Apple odważył się na innowacje. Interfejsy innych urządzeń działają według mało "kreatywnej" zasady wynikającej z budowy urządzenia - nawigować możemy w zasadzie tylko przesuwając obraz w orientacji góra-dół lub prawo-lewo. Apple pozwala nam wykorzystać pokrętło choćby do powiększania map. Ekran będzie można używać dwoma palcami - tak jak robimy to na smarfonie kiedy powiększamy zdjęcie. Apple Watch będzie też inaczej reagował na dotyk, a inaczej na wciśnięcie ekranu. Jednym z zastosowań takiego działania interfejsu będzie pomiar tętna.

Apple WatchApple Watch Fot. Apple

Fot. Apple

Interfejs może okazać się najmocniejszą, ale i najbardziej ryzykowną, kwestią jeśli chodzi o Apple Watch. Na nieprzemyślanych rozwiązaniach najbardziej sparzył się do tej pory Samsung. Czy Apple zwlekając ze swoją premierą kilkadziesiąt miesięcy dopracował swoje rozwiązanie? Póki co możemy ocenić to na zamieszczonych przez nas nagraniach.

Funkcje - Apple Watch pozwala na więcej?

Podstawowe funkcje zegarka Apple Watch to obsługa wiadomości, nadchodzących połączeń i poczty.

Apple WatchApple Watch Apple

Apple

Zegarek Apple może służyć do odbierania wiadomości tekstowych i również - co wydaje się naprawdę wygodne - na głosowe odpowiadanie na nie. Wygląda to na bardzo praktyczne rozwiązanie: zamiast wyjmować gigantyczny iPhone 6 Plus z kieszeni można po prostu posłużyć się zegarkiem. O takie dopełnienie smartofona chyba właśnie chodzi. A kiedy dodamy do tego wbudowaną w Apple Watch Siri mamy już urządzenie, które wydaje się naprawdę dojrzałe.

Apple Watch to także, dzięki aplikacji Health, narzędzie dla tych, którzy chcą dbać o kondycję. Zegarek pomoże w przeprowadzaniu ćwiczeń, przypomni o założonych celach w tej dziedzinie, zanalizuje nasze zachowanie podczas wysiłku.

Apple WatchApple Watch Fot. Apple

Fot. Apple

Kolejną innowacją Apple jest bezprzewodowe ładowanie Apple Watch. To niby szczegół, ale mnie wydaje się lekko irytujące gmeranie przy tak małym urządzeniu w poszukiwaniu odpowiedniego łącza.

Podobnie jak w przypadku iPhone 6 i iPhone 6 Plus Apple Watch będzie obsługiwał system płatności Apple Play.

Co ważne szafirowe szkło pojawiło się nie w iPhonie ale właśnie w zegarku Apple. To z jednej stronie nieco rozczarowujące, bo wcześniejsze doniesienia przekonywały, że iPhone 6 będzie "niezniszczalny".

Zobacz wideo

Apple Watch Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy

Więcej o: