iPhone 6, Apple Watch, Apple Pay i Songs of Innocence - 4 najważniejsze rzeczy, które pokazał Apple na konferencji

Dawno nie było konferencji Apple, która wzbudziłaby tyle emocji. Oczekiwano prawdziwych nowości i faktycznie firma pokazała Apple Watch - inteligentny zegarek, który może zachwycić swoją funkcjonalnością.

Minęły już cztery lata od czasu, gdy Apple zaprezentował coś, co naprawdę może odmienić rynek. Firma, która praktycznie stworzyła nowoczesne smartfony i tablety na kilka lat wypadła z grona tych, którzy wskazują nowe trendy. Jednak Apple Watch może (choć nie musi - wiele się zmieniło) stać się wyznacznikiem tego, jak powinno się robić inteligentne zegarki. Ale to nie jest jedyna premiera - zobaczymy, co ważnego pokazał Apple na swojej konferencji.

Apple

iPhone 6 i iPhone 6 Plus

To musiało się wreszcie stać. Odświeżanie po raz kolejny tego samego telefonu o za małym ekranie nie mogło już zapewnić firmie Apple sukcesu na rynku. Podczas, gdy konkurencja standardem uczyniła ekrany 5,5 cala, iPhone 5s był tylko nieco wydłużoną wersją poprzedników. Oczywiście do małych ekranów dorobiono teorię - dziś pewnie firma chciałaby, żebyśmy zapomnieli o tej reklamie:

 

Tak czy inaczej teraz mamy dwa nowe iPhone'y.

iPhone 6 będzie miał ekran o przekątnej 4,7 cala i rozdzielczości 1334 x 750 pikseli. Jego grubość to 6,8 mm. Większy iPhone 6 Plus został wyposażony w ekran o przekątnej 5,5 cala - tu nareszcie doczekaliśmy się rozdzielczości Full HD (1920x1080). To o 185% więcej pikseli niż w przypadku iPhone 5S.

Zmieniono też obudowę - nowe iPhone'y przypominają iPada Air. Mają bardzo łagodne krawędzie i inaczej zaokrąglone narożniki. Oba mają procesory A8 drugiej generacji, które mają być szybsze o 25%.

iPhone 6 i iPhone 6 Plus pozwolą nam korzystać z kilku nowych funkcji. Jedną z nich będzie Voice Over LTE - czyli ulepszone przesyłanie transmisji głosowej w komunikatorach. Jedną z ważniejszych innowacji w iPhonie 6 i iPhonie 6 Plus jest kooprocesor ruchu M8 oraz wdrożenie NFC poprzez usługę Apple Pay.

Aparaty w iPhonie 6 i iPhonie 6 Plus różnią się czymś istotnym. Pierwszy ma cyfrową a drugi optyczną stabilizację obrazu. W obu wersjach aparat będzie miał rozdzielczość 8 megapikseli i przysłonę f/2.2

iPhone 6 w wersji 16 GB ma kosztować 199 dolarów. W wersji 128 GB ma to być 399 dolarów, czyli tyle, ile pierwszy iPhone. iPhone 6 Plus jest o 100 dolarów droższy w każdej z wersji, czyli 299 za 16 GB, 399 za 64 GB i 499 za 128 GB. Ceny dotyczą rynku amerykańskiego, obowiązują z dwuletnim kontraktem. Polskich cen jeszcze nie znamy.

Urządzenia trafią na rynek amerykański 19 września, w pozostałych krajach mają być dostępne do końca roku.

Tak działa Apple PayTak działa Apple Pay Apple Apple

Apple Pay

Apple postanowił wejść na rynek, na którym są ogromne pieniądze - chodzi oczywiście o płatności mobilne. Wcześniejsze deklaracje, że NFC to nic ważnego poszły w zapomnienie - system Apple Pay opiera się właśnie na łączności zbliżeniowej.

To, co Apple pokazał może wyglądać na rewolucję - ale tylko w USA. Firma starała się przekonać nas, że karty płatnicze to przeżytek, bo technologia pasków magnetycznych jest okropnie przestarzała. To prawda, ale w Europie, a już zwłaszcza w Polsce coraz mniej korzysta się z tego systemu. U nas rządzą karty chipowe i zbliżeniowe. W tej drugiej technologii jesteśmy w najściślejszej światowej czołówce.

Zobacz wideo

Dlatego na system, który pozwala płacić poprzez zbliżanie telefonu do terminala możemy patrzeć z pobłażliwym uśmiechem.

Jednak dla rynku USA to faktycznie poważna sprawa i szansa na zmianę przyzwyczajeń konserwatywnych użytkowników.

Fot. Apple

Apple Watch

Tak, to ta rzecz, na którą czekaliśmy od lat. Inteligentny zegarek Apple wydaje się być produktem naprawdę przemyślanym. Firma miała sporo czasu na obserwowanie poczynań konkurencji - z Samsungiem na czele. I chyba udało jej się nie powtórzyć błędów, które popełniali inni. Jakich? Przede wszystkim słabości interfejsu i ograniczonych możliwości.

Apple Watch będzie dostępny w dwóch rozmiarach, każdy w trzech wariantach (zwykły stalowy, sportowy w aluminium i w 18 karatowym złocie) oraz 6 pasków do wyboru. Zegarek ma kształt prostokąta z wyraźnie zaokrąglonymi narożnikami i wyróżniającym się pokrętłem.

I właśnie to pokrętło to pomysł na nawigację w stylu Apple. U konkurencji możliwe jest głównie przewijanie obrazu na boki, w górę i w dół. Apple pozwala nam wykorzystać pokrętło choćby do powiększania map. Ekranem będzie można sterować dwoma palcami - tak jak robimy to na smarfonie, kiedy powiększamy zdjęcie. Apple Watch będzie też inaczej reagował na dotyk, a inaczej na wciśnięcie ekranu. Jednym z zastosowań takiego działania interfejsu będzie pomiar tętna.

Fot. Apple

Podstawowe funkcje zegarka Apple Watch to obsługa wiadomości, nadchodzących połączeń i poczty. Zegarek Apple może służyć do odbierania wiadomości tekstowych i głosowego odpowiadania na nie.

Apple Watch to także, dzięki aplikacji Health, narzędzie dla tych, którzy chcą dbać o kondycję. Zegarek pomoże w przeprowadzaniu ćwiczeń, przypomni o założonych celach w tej dziedzinie, zanalizuje nasze zachowanie podczas wysiłku. To akurat funkcja podobna do tego, co ma konkurencja, ale diabeł może tkwić w szczegółach.

Zobacz wideo

Natomiast ważne jest to, czego inni (nie wiadomo czemu) nie zrobili - bezprzewodowe ładowanie. Niestety inteligentne zegarki cierpią na chorobę współczesnej elektroniki - zbyt słabe akumulatory. Dlatego ładowanie bez konieczności wtykania kabelków jest tu takie ważne.

I szafirowe szkiełko. Niestety nie pojawiło się ono w iPhone'ach, ale za to będzie pokrywało Apple Watch. I dobrze - zegarki lubią się rysować.

Wśród ciekawych funkcji warto jeszcze wspomnieć o nawigacji pieszej, która wykorzysta mapy Apple.

Zegarek ma być dostępny na początku przyszłego roku.

U2 niszczy sprzęt muzycznyU2 niszczy sprzęt muzyczny Apple Apple

U2 "Songs of Innocence"

Może to nie jest rzecz, która zmieni świat, ale niewątpliwie warto o niej wspomnieć. Apple już od dawna lubi się z zespołem U2, choć, jak można przeczytać w biografii Steve Jobsa początki nie były łatwe. Teraz U2 udostępnia do 13 października za darmo swoją nową płytę "Songs of Innocencie" na iTunes. Do tej daty Apple ma wyłączność na dystrybucję płyty, a każdy, kto założy konto w iTunes może mieć ją za darmo.

Pierwsze recenzje płyty pojawiły się w kilkadziesiąt minut po zakończeniu konferencji. Brytyjski Telegraph dał jej 4 na 5 możliwych gwiazdek i ocenił, że nie jest może wielkim arcydziełem, ale tryska potężną energią.

O ludziach, którzy tworzyli sukces Apple'a, przeczytaj w książkach >>

źródło: Okazje.info

Więcej o: