Tak wygląda przywrócone menu Start w Windows 9

Microsoft wykonuje podwójny salto w tył - w kolejnej wersji Windows będziemy mieli do dyspozycji nowe menu Start. Czy o takie połączenie "starego z nowym" nam chodzi?

O Windows 8 napisano już dużo, ale choć system można uznać za bardzo udany, to wielu użytkowników wciąż nie może przyzwyczaić się do "kafelkowego" interfejsu. Największym problemem dla sporej części konsumentów okazało się usunięcie menu Start.

Miało ono powrócić w wersji 8.1 ostatecznie jednak znajdzie się dopiero w wersji Windows 9. Niemiecki portal WinFuture opublikował właśnie film przedstawiający poufną, przeznaczoną dla deweloperów wersję systemu.

Widzimy w niej połączenie "starego z nowym". Mamy więc przycisk "Start", którego wybranie nie skieruje nas do "kafelkowego pulpitu", ale wyświetli menu Start. A w nim zobaczymy  - jak za starych dobrych czasów - listę aplikacji, dokumentów czy ustawień. Nowością jest pole z prawej strony. Możemy do niego przypiąć - jak do "kafelkowego pulpitu" - każdą aplikację, dokument, folder. Kafelki przypisane do danego celu można zmniejszać, przemieszczać, przypinać i odpinać.

Nie mamy oczywiście pewności, czy to widzimy na nagraniu jest ostateczną wersją Menu. Microsoft planuje udostępnić deweloperom Windows 9 dopiero w październiku tego roku, dużo może się więc zmienić. Jak do tej pory doniesienia na temat nowego systemu  wydają się spójne .

Użytkownicy Windows XP czy Windows 7 powinni łatwiej zaakceptować zmianę interfejsu. Windows 9 w udany sposób łączy to, co najlepsze w Windows 8, z przyzwyczajeniami użytkowników. Microsofcie, czy nie można było tego zrobić tak od razu?

 
Więcej o: