Nowe szczegóły dotyczące standardu USB 3.1. Będzie potężny

Nowa generacja łącza USB będzie jeszcze potężniejsza, niżby to mogło się wydawać na podstawie wcześniejszych doniesień. Czy nowy standard sprosta "wymaganiom jutra"?

Organizacja The Video Electronics Standards Association ujawniła kolejne szczegóły na temat standardu USB 3.1, nad którym prace wciąż trwają. Nie dość, że nowe łącze będzie w stanie przenosić obraz wideo w standardzie "4K lub wyższym" to jednocześnie pozwoli też na superszybką transmisję danych i dostarczenie "do 100W" mocy.

Nowy port będzie też mógł przesyłać obrazy znacznie większej rozdzielczości dzięki trybowi DisplayPort Alt Mode (bez równoczesnej transmisji danych). Ponadto standard ma być kompatybilny z łączami DisplayPort, HDMI, DVI i VGA.

Producenci sprzętu szykują się więc do gigantycznego skoku jakościowego. Jednym z pierwszych jest Apple - Apple Insider donosi, że przyszłe komputery z serii iMac mają wyświetlać obraz w standardzie 5K (5120 x 2880 pikseli). To standard, który powinien "sprostać wymaganiom jutra", bo przecież wideo w tak dużej rozdzielczości potrzebuje też rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej, lepszych procesorów i kart graficznych.

Specyfikacja standard USB 3.1 jest więc oznaką sporych zmian jakie czekają nas na rynku elektroniki. "Full HD" w nie tak dalekiej perspektywie stanie się reliktem.

Więcej o: