Równonoc jesienna - 23 września zaczyna się astronomiczna jesień

Już dzisiaj, 23 września nastąpi równonoc jesienna, a wraz z nią o 4.29 rano nadejdzie astronomiczna jesień. Co to oznacza?

Astronomiczna jesień nadchodzi wtedy, kiedy Słońce, widoczne na niebie na półkuli północnej, przekracza punkt na swojej orbicie (tzw. punkt Wagi), w którym promienie słoneczne padają na równik ziemski pod kątem 90 stopni. Zaczyna wówczas słabiej oświetlać półkulę północną, a mocniej - południową. Najbardziej odczuwają to bieguny - na północnym oznacza to początek nocy polarnej, na południowym - trwającego pół roku dnia.

   fot. Wikimedia fot. Wikimedia

23 września nastąpi równonoc jesienna - dzień i noc zrównają się , a więc będą miały tę samą długość. No, prawie tę samą, bo istnieje jeszcze coś takiego jak zjawisko refrakcji, czyli ugięcia promieni słonecznych w atmosferze ziemskiej. Sprawia ono, że 23 września dzień potrwa jednak nieco dłużej niż 12 godzin (np. w Warszawie o około 9 minut i 30 sekund).

Potem noc będzie stopniowo się wydłużać, a dzień skracać - aż do 22 grudnia, kiedy to trzy minuty po północy nastąpi przesilenie zimowe i dzień na naszej półkuli zacznie stopniowo triumfować nad nocą. I tak aż do 20 marca 2015, do godziny 23:45, kiedy to nastąpi równonoc wiosenna. Ale o tym napiszemy już następnym razem :-)

A, zapomniałabym. W dniu równonocy Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi na zachodzie.

Jesienią na nocnym niebie można będzie zobaczyć m.in. roje Drakonidów (maksimum 8 października) i Leonidów (17 listopada) oraz koniunkcję Księżyca i Jowisza (12 grudnia).

Miłej jesieni!

Tekst pochodzi z bloga CrazyNauka

Więcej o: