Facebook będzie produkował drony wielkości... Boeinga 747

Facebook obok Google to jedna z najbardziej innowacyjnych firm świata. Jej celem jest dostarczenie internetu w niemal każdy zakątek ziemi. Jednym ze środków, która pomogą ten cel osiągnąć mają być drony. Jak się okazuje gigantyczne drony, które długo nie będą musiały wracać do bazy.

Yael Maguire, jeden z inżynierów Facebooka pracujący przy projekcie Internet.org , zdradził w rozmowie z dziennikarzami portalu Mashable jakie są plany spółki. Okazuje się, że jeśli internet faktycznie ma być dostarczany w każde miejsce na Ziemi, potrzeba nowatorskich rozwiązań.

Mają być nimi drony, które będą krążyć nad wyznaczonym obszarem ponad granicą chmur, z dala od "pogody", warunków atmosferycznych, które mogłyby je uszkodzić. Najbardziej zaskakuje jednak skala przedsięwzięcia. Jak stwierdził Maguire:

"Nasze drony drony będą rozmiaru samolotu pasażerskiego jak Boeing 747. Będą też utrzymywać się w powietrzu przez miesiące, a może i lata".

Inżynier Facebooka nie sprecyzował kiedy pierwsze drony zaczną "rozsyłać internet" po świecie. Pierwsze testy mają rozpocząć się w przyszłym roku w USA. Próby w innych krajach będą wymagały ustaleń z agencjami zarządzającymi ruchem lotniczym.

Internet.org to projekt powołany przez Facebooka w zeszłym roku. Jego celem jest stworzenie infrastruktury pozwalającej dostarczyć internet do każdego zakątka Ziemi. Oprócz Samsunga w przedsięwzięciu uczestniczą między innymi Ericsson, Nokia, Qualcomm i Samsung.

 
Więcej o: