Project Ara czyli smartfon z klocków zadebiutuje w grudniu

Jeden z najbardziej intrygujących projektów Google wkracza na kolejny etap rozwoju. Już w grudniu mamy zobaczyć prototyp "smartfona z klocków" jak nazwać można Project Ara. Wiemy też więcej o konfiguracji urządzenia.

Project Ara, czyli smartfon, który będzie można skomponować i złożyć samemu używając różnych części, to jeden z ciekawszych projektów Google. Ideą przejętego przez giganta internetu projektu jest możliwość personalizacji urządzenia - chcemy potężniejszego aparatu (bo na przykład na rynku pojawił się lepszy) - nie zmieniamy telefonu, tylko jeden moduł. Uznajemy, że brakuje nam pamięci RAM - kupujemy nowy moduł i wymieniamy go.

Dziś, dzięki wpisowi na oficjalnym blogu , wiemy już więcej o nowatorskim smartfonie. Jego prototyp zobaczymy już w grudniu podczas konferencji dla deweloperów.

Poszczególne moduły do smartfona będzie można kupić w sklepie Play. Wszystkie, prócz procesora i ekranu, będzie można wymienić bez wyłączania telefonu.

Dobrą wiadomością jest wyposażenie Projektu Ara w najnowszą wersję systemu - będzie nią Android L. Jeśli tylko Google nie przesadzi z ceną produktu i poszczególnych modułów Ara ma szansę stać się bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych smartfonów.

Warto przypomnieć też, co wiemy o Projekcie Ara z wcześniejszych doniesień. Przede wszystkim mają powstać trzy rozmiary telefonu: mały, średni i duży (phabletowy):

Project Ara MDKProject Ara MDK Fot. Google Fot. Google

Bryła urządzenia, nazwana przez Google "endo", jest jedynie cieniutkim szkieletem, w którym wydzielone są tzw. kręgosłup (Endo Spine) i żebra (Endo Ribs). To one wyznaczają przestrzeń, w którą będziemy mogli włożyć moduły. Budowa każdego modułu ma być stosunkowo prosta i w skrócie ma on składać się z łatwej do wczepienia klapki z tyłu, oraz wzmocnionej obudowy z przodu.

Project Ara MDKProject Ara MDK Fot. Google Fot. Google

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

 
Więcej o: