To może być nowy śmigłowiec Polskich Sił Zbrojnych. Zapowiada się największy transfer technologii w historii polskiego lotnictwa

Śmigłowiec AW-149, który powstał przy udziale polskich inżynierów, ma szansę zostać nowym wielozadaniowym helikopterem Polskich Sił Zbrojnych.

AW-149 to jeden z najnowszych wielozadaniowych śmigłowców na świecie. Na razie PZL Świdnik, będący częścią grupy przemysłowej AgustaWestland, produkuje elementy do AW-149, takie jak belka ogonowa, ale niedługo ma wziąć na siebie większą część produkcji. To będzie największy transfer technologii w historii polskiego lotnictwa.

Dzięki PZL Świdnik Polska jest jednym z siedmiu krajów na świecie, które samodzielnie projektują produkują i serwisują śmigłowce.

Śmigłowiec ze Świdnika

AW-149 posiada konstrukcję, która pozwala mu wytrzymać przeciążenia wynoszące nawet 20G i jego podzespoły chronione są przed impulsami elektromagnetycznymi. Przekładnia śmigłowca może pracować bez dopływu oleju przez rekordowe 50 minut, a otwarta architektura awioniki umożliwia łatwe wprowadzanie modyfikacji.

Opóźniony przetarg

Termin zakończenia przetargu na 70 nowych śmigłowców dla Wojska Polskiego był już raz przesuwany i miał zostać rozstrzygnięty na początku października. Dwie z trzech branych pod uwagę firm złożyło jednak wniosek o przedłużenie terminu składania ofert, który obecnie ustalony jest na 28 listopada.

Firmy biorące udział w przetargu to konsorcjum składające się z Airbus Helicopters i Heli Invest, które oferuje śmigłowce EC-725 Caracal , Sikorsky International Operations Inc. wraz z Sikorsky Aircraft Corporation i Polskimi Zakładami Lotniczymi z maszyną S-70i oraz PZL-Świdnik z AW-149 . Wybrany śmigłowiec zastąpi wycofywane z naszych sił zbrojnych rosyjskie Mi-8/17.

Zdjęcia wyposażenia AW-149 możecie zobaczyć w naszej galerii TUTAJ >>>

Więcej o: