W świecie idealnym działa tak: sprawdzamy na Mapach Google jak dojechać w dane miejsce. Do tej pory mogliśmy wyznaczać trasę samochodem, pieszo, ewentualnie rowerem. A teraz na Mapach pojawi się też rozkład komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro, pociągi SKM i WKD). Po wyborze tej opcji Google podpowie nam, gdzie będą najgodniejsze przesiadki, kiedy musimy wyjść na autobus, ile czasu potrwa sama podróż.
Google Transit już działa w Warszawie Fot. Gazeta.pl Fot. Gazeta.pl
Do tego jeśli macie smartfon z Androidem, to takie wyszukiwanie może trafić do Google Now. A wówczas na bieżąco będziemy informowani o natężonym ruchu na drogach, asystent podpowie nam też, kiedy trzeba wychodzić.
Wszystko brzmi jak na razie świetnie, prawda? To w takim razie można zadać pytanie, dlaczego Warszawa dopiero teraz wprowadza tę funkcję. Przecież informacje o rozkładach jazdy są powszechnie dostępne; ale żeby znalazły się na mapach Google niezbędne jest, aby ktoś je tam umieścił. Google stworzył dla przewoźników nawet cały przewodnik wskazujący krok po kroku, jak to zrobić. Należy przygotować między innymi listę przystanków, trasy autobusów, rozkład jazdy, potencjalne miejsca przesiadek, itd. Google daje więc narzędzia do stworzenia warstwy transportu publicznego na polskich mapach. Jednak przewoźnicy w większości z tego nie korzystają. Postarało się tylko kilka miast - Olsztyn, Szczecin, Białystok, Łódź czy Zielona Góra. Być może nie ma co narzekać, w końcu usługa przecież ruszyła w Polsce.
Do tej pory potrzebę zdalnego sprawdzania rozkładów jazdy mogła nam zaspokajać aplikacja Jak Dojadę, która na dostępie do tych danych oparła swój plan biznesowy.