Ściągnij 1GB w 2 sekundy - Samsung ujawnił nową technologię Wi-Fi

Samsung ogłosił opracowanie nowej technologii Wi-Fi pozwalającej ściągać pliki z prędkością 575 MB na sekundę. To szybciej niż pracuje większość powszechnie dostępnych dysków SSD. I co wy na to?

Obecnie przez połączenie Wi-Fi możemy liczyć na transfer danych z maksymalną prędkością wynoszącą około 108 MB/s. Samsung ogłosił dzisiaj, że niedługo te ograniczenia odejdą do lamusa i będziemy mogli cieszyć się transferem 4,6 Gb/s, czyli 575 MB/s!

Wow!Wow! fot. Jasper Nance fot. Jasper Nance

Ale jak to?

Nowa technologia wykorzystuje częstotliwość 60 GHz zamiast powszechnej w Europie 2,4 GHz. Rozwiązanie jest zgodne ze standardem 802.11 ad o krótkim zasięgu i utrzymuje maksymalną szybkość niezależnie od liczby urządzeń korzystających z tej samej sieci, co jest problemem w rozwiązaniach stosowanych obecnie. Dodatkowo takie rozwiązanie może zmniejszyć ilość utraconych pakietów danych podczas transmisji bezprzewodowej, co znacznie poprawi jakość pracy aplikacji - czy to wideo rozmowa, czy gra po sieci ze znajomymi.

Ciemna i jasna strona 60 GHz Głównym problemem 802.11 ad jest krótki zasięg, który obecnie wynosi niecałe 5 metrów na otwartej przestrzeni. Rozwiązanie Samsunga może być jednak stosowane jako poprawienie prędkości, gdy urządzenia znajdują się blisko siebie. Do tego by skorzystać z możliwości jakie daje nowe rozwiązanie potrzebne będzie nam odpowiednie łącze z transferem przekraczającym 800 Mb/s, a o to na razie trudno.

Na szczęście, podobnie jak w przypadku spektrum 2,4 GHz oraz 5 GHz, 60 GHz jest pasmem nielicencjonowanym i oczekuje się, że komercyjne zastosowanie tej technologii będzie możliwe już w 2015 roku. Samsung planuje zastosowanie tej nowej technologii w produktach takich jak urządzenia audiowizualne i medyczne, a także w sprzęcie telekomunikacyjnym.

Jesteśmy bardzo ciekawi co z tego wyjdzie!

Więcej o: