Apple prezentuje nowe tablety. iPad Air 2 i iPad mini 3

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Apple zaprezentował najnowsze wersje swoich systemów operacyjnych oraz nowe urządzenia. Doczekaliśmy się aktualizacji iPada Air.

Apple zaprezentował dziś podczas konferencji, która odbyła się w kampusie w Cupertino, nowe tablety. Nie jest to zbytnim zaskoczeniem, bo zaprezentowany rok temu iPad Air okazał się rynkowym sukcesem. Tim Cook potwierdził to przytaczając liczby: 100% użytkowników jest zadowolonych z urządzenia, konsumenci mają do dyspozycji aż 675 tys. aplikacji.

iPad Air 2

iPad Air 2iPad Air 2 iPad Air 2

iPad Air 2

iPad Air 2 z zewnątrz nie różni się diametralnie od poprzednika, chociaż ważne dla użytkownika parametry uległy znaczącej poprawie. iPad Air 2 jest przede wszystkim jeszcze cieńszy - aż o 18% względem poprzedniego modelu, mierzy 6,1mm w najcieńszym miejscu.

Zmniejszenie grubości urządzenia nie jest jedynie kosmetycznym zabiegiem. Wymagało sporego wysiłku inżynieryjnych. Dodatkowe miejsce "znalazło się" pod ekranem. Apple zastosował "powietrzną szczelinę" pomiędzy nim a resztą podzespołów.

Co najważniejsze w iPadzie Air 2 znalazł się ekran Retina. Ważną zmianę jest pokrycie go powłoką antyrefleksyjną.

Sercem iPada Air 2 jest procesor A8X. W iPhonie 6 i iPhonie 6 Plus użyto nieco mniej wydajenej wersji A8. Nowy Air ma być według Apple o 40% szybszy od poprzednika. Układ graficzny jest "180 razy mocniejszy od zastosowanego w pierwszym iPadzie". Do mnie te porównania do końca nie przemawiają, bo są jednak dość abstrakcyjne, Apple przy okazji każdej premiery je stosuje.

Dodatkową moc iPad Air 2 ma zyskać dzięki kooprocesorowi M8. Znalazły się w nim też barometr, czujnik ruchu, czujniki kalibracyjne oraz moduł NFC. Jest chyba jedną z ostatnich firm, która wprowadza wreszcie ten standard.

Nowością, którą branżowe media przewidziały już dawno jest sensor Touch ID. Czytnik linii papilarnych wyraźnie wyróżnia tę wersję tabletu od poprzednika, pozwala też na bardziej spójne korzystanie z urządzeń i wykorzystanie pełni możliwości systemu iOS 8.1

iPad Air 2 wyposażono w główną kamerę iSight (z funkcją wykrywania twarzy) o rozdzielczości 5 megapikseli i kamerę frontową o rozdzielczości 1,3 megapiksela. Tablet wspiera też format 4K. Warto też wspomnieć o tym, że iPad Air 2 stał się wyraźnie doskonalszym narzędziem dla wszystkich, którym zależy na zdjęciach i filmach wyjątkowej jakości. Jest tak m.in. dzięki specjalnym funkcjom takim jak możliwość kręcenia nagrań w zwolnionym tempie, aplikacji Pixelmator (stworzona przez dwóch Litwinów), zdjęciom seryjnym Burst Mode. Apple zdecydował się też na przywrócenie jednej z popularniejszych funkcji usuniętej w iOS 8. W wersji 8.1 ponownie zobaczymy Camera Roll.

W iPadzie Air 2 poprawiono też działanie WiFi (Apple twierdzi, że działa 2,3 raza szybciej) i szybkość przesyłania plików. Poprawiono też funkcjonowanie LTE. iPad Air 2 jest dostępny w trzech wariantach 16GB kosztuje $499, 64GB kosztuje $599, 128GB kosztuje $699.

Zobacz wideo

iPad mini 3

Na konferencji zobaczyliśmy też kolejny "mały tablet" Apple. iPad mini 3.

Wersja 16GB będzie kosztować 399 dolarów, 64GB 499 dolarów, 128GB 599 dolarów. Ważną informacją dla konsumentów jest to, że w sprzedaży pozostaną pierwsze iPad Mini i iPad Air oraz iPad Mini 2. Dzięki temu najtańszy iPad będzie dostępny za $249.

mini cebymini ceby mini ceby

Apple nie pokazał produktów przełomowych, jednak zmiany w tabletach nie są kosmetyczne. Warto też pamiętać o tym, że dzięki systemowi iOS 8.1 i OSX Yosemite korzystanie z nowych urządzeń stanie się jeszcze bardziej komfortowe.

Więcej o: