Niki de Saint Phalle: artystka, która strzelała do rzeźb

Google świętuje dziś 84 rocznicę urodzin Niki de Saint Phalle, niezwykłej rzeźbiarki i malarki, która stworzyła jedną z najbardziej rozpoznawalnych kolekcji dzieł w historii. Na czym polegał jej geniusz?

Niki de Saint Phalle to francuska malarka i rzeźbiarka urodzona 29 października 1930 roku. Choć świat zapamiętał ją jako genialną artystkę swą karierę zaczynała jako modelka.

Na początku lat 60. Niki de Saint Phalle zasłynęła serią "strzelanych obrazów". Były to struktury z plastikowych torebek formowane w ludzkie postaci i pokryte gipsem. Po przestrzeleniu wypływająca farba malowała obiekt.

Sztuka Niki de Saint Phalle zaczęła coraz bardziej skupiać się na analizowaniu roli kobiety. Artystka tworzyła inne formy - naturalnej wielkości modele kobiet wykonane z gipsu, pokryte farbą, przedstawiające kobietę podczas ślubu, porodu etc.

W roku 1965 Niki de Saint Phalle zaczęła prace nad swoimi najważniejszymi dziełami wykonanymi z papier-mâché, przędzy i tkaniny. To "Nanas" - gigantyczne rzeźby kobiet charakteryzujące się niesamowitym wzornictwem i kolorami.

Fot. Wikipedia/Flicrk

Kariera Niki de Saint Phalle nabrała nowego rozpędu za sprawą drugiego męża, Jeana Tinguely'ego, "czołowej postaci francuskiej awangardy lat 50. oraz 60."

To on rozpalił w Niki de Saint Phalle artystyczną duszę na nowo. Stworzyli razem jedno z najbardziej interesujących dzieł minionego stulecia, zaprezentowanego w roku 1966 w Moderna Museet w Sztokholmie.

Olbrzymka - Nana: Hon. En Kathedral (Ona. Katedra), zrealizowana wspólnie z Tinguelym i Per Olofem Ultvedtem[4]. W długim na 28, szerokim na 9 i wysokim na 6 metrów leżącym na plecach ciele Nany, do którego wchodziło się przez waginę, umieszczono m.in. kino, ławeczkę dla zakochanych, bar coca-colowy, akwarium czy planetarium oraz szereg instalacji i prac realizujących przedsięwzięcie artystów. Przez pępek zwiedzający wychodzili do Niebieskiej werandy

Dzieła Niki de Saint Phall można też podziwiać w parku Giardino dei Tarocchi we Włoszech, w którym znajduje się szereg instalacji stworzonych przez artystkę.

Prócz wielu rzeźb, instalacji, obrazów Niki de Saint Phall ma na swoim koncie również kilkanaście książek i kilka filmów. Była artystką o wyrazistym stylu i niepowtarzalnym charakterze.

Niki de Saint Phall zmarła 21 maja 2002 roku w San Diego.

Więcej o: