Święto Zmarłych - aplikacje na smartfony i elektroniczne mapy ułatwiają poruszanie się po cmentarzach

Na dużym cmentarzu pochowanych może być nawet milion osób. Często znalezienie konkretnego grobu zajmuje nawet kilkadziesiąt minut, a w ten weekend odwiedzać będziemy ich wiele. Na szczęście cmentarze podążają za rozwojem techniki i dają nam narzędzia, dzięki którym można się łatwiej i szybciej po nich poruszać.

Zwykle przychodzimy tu raz do roku. Nic dziwnego, że łatwo się gubimy. Tłumy, jakie pojawią się w czasie weekendu na cmentarzach w całej Polsce nie ułatwią nam poruszania się po nich. Czas więc sięgnąć po internet i aplikacje na smartfony.

Elektroniczne mapy cmentarzy

Infokiosk na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (fot. Paweł Płaza)Infokiosk na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (fot. Paweł Płaza) Infokiosk na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (fot. Paweł Płaza) Infokiosk na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (fot. Paweł Płaza)

Z roku na rok coraz więcej miast decyduje się na przygotowanie szczegółowych map cmentarzy. Efekty tej pracy są później udostępniane za darmo w sieci w postaci map i wyszukiwarek miejsc pochówku. Dzięki nim możemy się dowiedzieć, gdzie dokładnie, w którym sektorze i rzędzie, została pochowana bliska nam osoba jeszcze zanim wyjdziemy z domu. Jedną z takich wyszukiwarek oferuje serwis  Grobonet.com .

W Warszawie zaś zaledwie wczoraj urząd miasta udostępnił w swoim serwisie mapę i wyszukiwarkę dla Cmentarza Północnego -  oprócz niego są one dostępne także dla Starych Powązek i cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego. Znaleźć je można w tym miejscu . Jak poinformował nas Tomasz Demiańczuk z urzędu m. st. Warszawy, wkrótce ma się pojawić podobna mapa dla Cmentarza Wojskowego, a późniejszej kolejności dla Cmentarza Południowego.

Jeśli jednak pomocy będziemy potrzebować na miejscu, powinniśmy odwiedzić specjalne infokioski. Te interaktywne tablice pomogą nam w znalezieniu kwater osób pochowanych i oznaczą ich dokładną lokalizację na mapie. Jeden z takich infokiosków w Warszawie znajduje się przy głównym wejściu na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, a także na Cmentarzu Północnym oraz Południowym.

Aplikacje na smartfony

Aplikacje Sakralny Poznań i Szczecińskie Cmentarze Aplikacje Sakralny Poznań i Szczecińskie Cmentarze  Aplikacje Sakralny Poznań i Szczecińskie Cmentarze Aplikacje Sakralny Poznań i Szczecińskie Cmentarze

Rzadkością jest jednak udostępnienie map w ramach specjalnej aplikacji na smartfony, z wyszukiwarką i pełną nawigacją. Z tego rozwiązania mogą korzystać mieszkańcy tylko niektórych miast. A szkoda, bo jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, które może pomóc osobom w odnalezieniu się na ogromnych nieraz nekropoliach.

I tak, specjalną aplikację dla mieszkańców przygotował urząd miasta Szczecina ( Android ) - dzięki niej osoby odwiedzające jeden z miejskich cmentarzy mogą na miejscu wyszukać kwaterę pochowanej osoby i dzięki temu uzyskać szczegółowa mapę cmentarza wraz ze wskazówkami dotarcia do grobu. Z podobnej aplikacji mogą także korzystać mieszkańcy Poznania - Sakralny Poznań ( Android , iOS ).

Użytkownicy smartfonów mogą także znaleźć w sklepach aplikację Polskie Cmentarze ( Android ). W przeciwieństwie jednak do serwisu , w aplikacji znajdziemy na razie tylko nekropolie z Zielonej Góry. Jak powiedziała nam Anna Domina z amb Software, producenta aplikacji, w przyszłości baza powinna się poszerzyć jednak o kolejne miasta - wszystko zależy od tego, czy administratorzy cmentarzy zdecydują się dodać dane do bazy danych.

W tej sytuacji jest jeszcze jedno rozwiązanie dla posiadaczy smartfonów, które może okazać się przydatne w kolejnych latach. Jest nią aplikacja Cmentarz GPS ( Android ) i pozwala ona nam przygotować swój własny przewodnik po cmentarzu - odwiedzając grób możemy zapisać jego lokalizację GPS i zrobić zdjęcie, aby w przyszłości łatwiej go odnaleźć

Poznając historię

Aplikacja iPowązki (fot. Łukasz Józefowicz)Aplikacja iPowązki (fot. Łukasz Józefowicz) Aplikacja iPowązki (fot. Łukasz Józefowicz) Aplikacja iPowązki (fot. Łukasz Józefowicz)

Zabytkowe nekropolie są także niezwykłymi miejscami historycznymi. Dlatego też coraz częściej pojawiają się projekty, które mają na celu popularyzację wiedzy o cmentarzach i pochowanych na nich osobach. Dla przykładu, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach dostępny jest "Szlak Pamięci" w postaci kodów QR. Skanując je otrzymamy informacje historyczne o cmentarzu i pochowanych na nim osobach.

Najbardziej jednak ambitnym projektem, który łączy historię nekropolii, osób na niej pochowanych i nawigację po cmentarzu stanowi aplikacja iPowązki ( Android , iOS ). Miała ona swoją premierę rok temu i jej głównym celem jest przybliżenie dziejów znanych literatów, lekarzy, naukowców czy polityków pochowanych na Starych Powązkach.

Po wybraniu jednej z osób otrzymujemy krótką notę biograficzną i zdjęcie kwatery. Aplikacja jest w stanie nas także poprowadzić do niej przy pomocy nawigacji GPS. Interesującą opcją jest możliwość przejścia się trasą napoleońską lub varsavianą. W pierwszej odwiedzimy i poznamy losy żołnierzy Wielkiej Armii Napoleona z 1812 roku, w drugiej rzemieślników czy kupców dawnej Warszawy.

Więcej zdjęć z użytkowania aplikacji/usług znajdziesz TUTAJ

Więcej o: