System rakietowy NSM - tym może się pochwalić polska Marynarka Wojenna

Jak wyglądają wyrzutnie rakiet polskiej Marynarki Wojennej. Mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej Nadbrzeżnemu Dywizjonowi Rakietowemu.

Na filmiku pojawił się błąd - w tym kontekście NDR to jest Nadbrzeżny Dywizjon Rakietowy. Materiał nagrywaliśmy na gorąco, przepraszam za pomyłkę.

Naziemny system obrony wybrzeża NSM NDR, bazujący na przeciwokrętowych pociskach uderzeniowych NSM (Naval Strike Missile) służy do precyzyjnego i skutecznego rażenia celów . Może prowadzić równoczesne, wielostanowiskowe prowadzenie ognia, w tym także do niewidocznych celów poza horyzontem.

System rakietowy NSM służy w polskiej Marynarce Wojennej od 2013 roku. W wersji NSM NDR jest naziemnym systemem obrony wybrzeża opartym o podwozia Jelcz. Dzięki temu jednostka jest mobilna i może przemieszczać się wzdłuż linii brzegowej.

Głównym zadaniem systemu obrony wybrzeża NSM NDR są działania skierowane przeciw celom nawodnym od małych i lekkich jednostek pływających po duże okręty jak niszczyciele i fregaty oraz statki o ciężkich kadłubach.

Duży wkład w projekt oraz dostawę systemu mają polskie przedsiębiorstwa z sektora zbrojeniowego, które dostarczają radary, sprzęt łączności, wozy oraz biorą udział w integracji systemu. Firma Kongsberg dostarcza rakiety NSM oraz system kierowania i dowodzenia. Głównymi partnerami w projekcie są Bumar Elektronika, Jelcz, Transbit oraz CTM.

System NDR składa się z kilku pojazdów:

- wozu kierowania walką

- wozu rozpoznania i śledzenia radarowego

- wozu łączności

- mobilnej wyrzutni rakietowej

- wozu dowodzenia kierującego dywizjonem

Więcej o: