Pancerze, hełmy, kamizelki kuloodporne z okresu I wojny światowej. 23 niesamowite zdjęcia

W roku 1914, kiedy wybuchła I Wojna Światowa, hełm nie był jeszcze powszechnie stosowanym zabezpieczeniem. Wojsko miało ich do dyspozycji tak mało, że starczało ich tylko dla tych z pierwszej linii frontu. Dopiero w roku 1915 brytyjska armia opracowała lekki pancerz zakładany jak kamizelka. Oto przegląd najciekawszego uzbrojenia tego typu.

I wojna światowa była wyjątkowo krwawa. Wszystko przez bardzo skuteczną broń i kiepską ochronę żołnierzy. W 1914 roku nie wszystkie armie dysponowały sprawdzonym osobistym pancerzem. Dopiero pierwsze doświadczenia wojny wymusiły zmiany. Tysiące młodych mężczyzn ginęło od ran, których potencjalnie łatwo można by uniknąć.

Odpowiednio mocny hełm chroniący przed pociskami i odłamkami stał się normą wyposażenia armii dopiero w roku 1916. Jeszcze gorzej było w przypadku kamizelek, czy pancerzy, które mogłyby chronić tułów.

Pierwsze brytyjskie pancerze to po prostu kawałki stali wszyte w warstwy materiału lub pancerz wykonany z odpowiednio wyprofilowanej metalowej płyty przypominającej zbroję. Opracowano też lekki model kamizelki pozbawionej metalu, stworzonej z gęsto utkanych włókien bawełny, jedwabiu i lnu.

Wszystkie te zabezpieczenia miały jedną wadę: były niezwykle niewygodne. Ponadto pancerz wykonany z litego kawałka stali był bardzo niepraktyczny na polu bitwy. Pancerz wykonany z połączonych płytek nie chroniły przed pociskami i odłamkami uderzającymi z odpowiednio dużą energią. Lekki pancerz sprawdzał się całkiem dobrze, ale stawał się bezużyteczny podczas deszczu.

Jednym z pierwszych pancerzy, które sprawdzały się na polu bitwy był Dayfield Body Shield z roku 1916. W mocny bawełniany materiał khaki wszyto metalowe płyty. Całość ważyła ok. 2 kg.

Dayfield Body Shield (model lekki)Dayfield Body Shield (model lekki) Fot. iwm.org.uk

Fot. iwm.org.uk

W roku 1915 używano też dwuczęściowej kamizelki francusko-brytyjskiej. Prócz tułowia chroniła także szyję i kark. Tworzyły ją metalowe płytki łączone na narożnikach metalowymi pierścieniami.

Kamizelka Francusko-BrytyjskaKamizelka Francusko-Brytyjska Fot. iwm.org.uk (Imperial War Museums)

Fot. iwm.org.uk (Imperial War Museums)

Pancerz fransucko-brytyjskiPancerz fransucko-brytyjski Fot. Imperial War Museums (iwm.org.uk) Fot. Imperial War Museums (iwm.org.uk)

Kolejnym sprawdzonym pancerzem był ten model z roku 1916 użyty w bitwie pod Somme. Znajdował się na wyposażeniu armii niemieckiej.

Pancerz używany w roku 1916 pod SommePancerz używany w roku 1916 pod Somme Fot. Imperial War Museums (iwm.org.uk) Fot. Imperial War Museums (iwm.org.uk)

Więcej o historii kamizelek kuloodpornych, pancerzy i hełmów z okresu I wojny światowej dowiecie się z naszej galerii.

Więcej o: