Henri de Toulouse Lautrec - geniusz z Moulin Rouge

Sto pięćdziesiąt lat temu urodził się Henri de Toulouse Lautrec, jeden z najwybitniejszych europejskich malarzy i grafików. W czym tkwił jego geniusz?

Henri de Toulouse Lautrec urodził się 24 listopada 1864 roku we Francji. Jako dziecko pochodzące ze związku dwojga kuzynów od początku życia był skazany na chorobę - wady genetyczne sprawiły, że mierzył jedynie 150 cm wzrostu. Jego nienaturalnie krótkie nogi łatwo się łamały i trudno zrastały.

Życiorys Henriego de Toulouse Lautreca dowodzi, że wykorzystał w pełni swój potencjał. Zajął się sztuką i wkrótce okazał się symbolem swojej ery i jednym z najbardziej rozpoznawalnych malarzy i grafików.

Henri de Toulouse Lautrec portretował najsłynniejsze paryskie kabarety, teatry i domy publiczne. Jednym z jego najsłynniejszych dzieł jest  Moulin Rouge- La Goulue - plakat stworzony dla najbardziej znanego paryskiego kabaretu. Równie istotne były jego obrazy: Taniec w Moulin Rouge, Kobieta zakładająca rajstopy, Leżąca naga kobieta, Taniec w Moulin Rouge.

Postimpresjonistyczne działa Henriego de Toulouse Lautreca były wyjątkowe przez umiejętność obserwowania ludzi. Na obrazach Lautreca pojawiały się najczęściej tancerki i prostytutki.

Mimo że tworzył już w duchu postimpresjonizmu wzorował się na pracach Edgara Degasa. Kontynuował impresjonistyczną wycinkowość ujęcia, uchwycenie modelek w ruchu. U Degasa, jak i u Lautreca, temat odgrywa istotną rolę - jest bardziej impresyjny, niż światło. Jednak świat Lautreca jest znacznie prostszy. Malarz ukazuje obyczajowość, psychologiczną charakterystykę przedstawianych postaci. Nieobce były mu też elementy karykatury. Najczęściej wybieraną formą przekazu artystycznego jest plakat i portret. Świat jest zdeformowany, przez co często zacierają się granice między sceną a życiem. Zamierzony efekt groteski demaskuje prawdę. Kompozycje jego plakatów są intrygujące, ale i harmonijne. Uwagę zwracają przede wszystkim kolory - Toulouse stosuje tylko cztery. - pisze o artyście portal  magazynsztuki.pl

Henri de Toulouse Lautrec zmarł w wieku zaledwie 36 lat. Za życia "miał opinię duszy Montmartre", ulubionej dzielnicy artystycznej cyganerii przełomu wieków. Po śmierci uznano go "za genialnego artystę, posiadającego zadziwiającą umiejętność obserwacji połączoną z wyjątkową sympatią i zrozumieniem dla ludzkości."

Dzisiejszy doodle zaprezentowany przez Google na głównej stronie wyszukiwarki jest hołdem zarówno dla malarstwa Henriego de Toulouse Lautreca jak i jego nowatorskiego podejścia do plakatu, dzięki któremu litografia stała się pełnoprawnym środkiem wyrazu artystycznego.

Więcej o: