Elon Musk zaprezentował coś, co zmieni sposób podróżowania w kosmos. Pływający "kosmodrom"

Elon Musk opublikował na Twitterze zdjęcie autonomicznego "kosmodromu", który będzie mógł przemieścić się w miejsce powrotu rakiety lub kapsuły wielokrotnego użytku. Czy jesteśmy u progu rewolucji w podróżach kosmicznych?

Elon Musk, założyciel PayPala, twórca firmy Tesla i SpaceX, opublikował na swoim Twitterze wyjątkowe zdjęcia. Prezentują najnowsze osiągnięcie kosmicznej spółki - autonomiczną platformę dzięki której rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9 i kapsuły Dragon będą mogły bezpiecznie lądować w niemal dowolnym miejscu oceanu.

Autonomiczny kosmodrom jest bez wątpienia przełomem. W tej chwili podróżować kosmos da się z kilkunastu miejsc na świecie. Wykorzystywane przez nas rakiety spalają się w atmosferze ziemskiej, a powrót zawsze jest ryzykowny. Dzięki wynalazkom SpaceX to się zmieni - platforma dla rakiet będzie mogła przemieścić się "bliżej klientów", rakieta Falcon 9 jest wygodniejszym sposobem na powrót na Ziemię niż wodująca kapsuła. Wizja Elona Muska - bezpieczne i tanie podróże w kosmos - staje się więc coraz bardziej realna. Tego typu konstrukcja rozwiązuje jeden inny z problemów związanych z podróżami w kosmos - umożliwia wykonywanie operacji z dala od zaludnionych terenów, pozwala szybko zatankować rakietę i wysłać ją w kolejną podróż.

Elon Musk zamieszcza wpis na TwitterzeElon Musk zamieszcza wpis na Twitterze Fot. Twitter

Fot. Twitter

Musk zapewnił w swoim wpisie, że dzięki silnikom z platform wiertniczych pływający kosmodrom (inaczej mówiąc autonomiczny, pływający dron o wielkości boiska do futbolu amerykańskiego) utrzyma stabilną pozycję nawet podczas burzy.

Podczas dwóch następnych lotów przeprowadzonych przez specjalistów SpaceX rakieta Falcon powróci na Ziemię korzystając właśnie z nowych platform. Firma ocenia, że szanse na sukces za pierwszym razem wynoszą pięćdziesiąt procent.

Widoczny na zdjęciu znak X oznacza miejsce, w którym ma wylądować rakieta.

Kilka dni temu Elon Musk zaprezentował też ważne udoskonalenie rakiety Falcon 9. X-Wing to specjalne siatkowe płetwy, które mają pomóc zachować stabilną pozycję rakiety podczas lądowania. Każda z nich porusza się niezależnie.

Testowy loty rakiety Falcon 9 dadzą nam odpowiedź na pytanie, czy jesteśmy już u progu rewolucji w podróżach kosmicznych. Niedawny wypadek statku Spaceship Two (konkurencyjnej firmy Virgin Galactic) przypomniał nam, że nawet stosując najnowocześniejsze technologie nie można ustrzec się błędu.

Więcej o: