Windows 10 będzie wspierał format, przy którym MP3 wysiada

Dociera do nas coraz więcej informacji o Windows 10, systemie, który ma trafić do użytkowników w przyszłym roku. Microsoft zamierza wspierać więcej formatów plików, dzięki czemu będzie można słuchać muzyki w idealnej jakości. Czym są formaty FLAC, MKV i HEVC?

W najnowszej wersji Windows, wciąż rozwijanej przez deweloperów , znajdzie się wsparcie dla kilku mniej popularnych, ale bardzo dobrych standardów. Oglądanie filmów i słuchanie muzyki stanie się lepszym doświadczeniem.

FLAC

To format kompresji dźwięku. Jest on, w odróżnieniu od MP3, bezstratny. Oznacza to, że podczas kompresji nie usuwa żadnych danych ze strumienia audio. Po dekompresji otrzymujemy cyfrowy obraz dźwięku niemal identyczny z pierwowzorem.

Format ten wspierają liczne aplikacje takie jak VLC czy AIMP. Windows Media Player do obsługi formatu wymaga instalacji kodeka.

MKV

Kontener multimedialny o nazwie Matroska jest formatem przechowującym zarówno dźwięk (i to różne ścieżki) jak i obraz. Może też zawierać napisy, informacje o rozdziałach, scenach. Matroska jest projektem open source stworzonym 11 lat temu.

HEVC

To format wideo znany też pod nazwą H.265. Jest wydajniejszy od poprzednika - obraz o tej samej rozdzielczości zajmują dzięki niemu dwa razy mniej miejsca. HEVC radzi sobie nawet z rozdzielczością UHDTV (7680×4320 pikseli). Format nadaje się do przesyłania wideo zarówno na komputery jak i na smartfony.

Z powyższych formatów można oczywiście korzystać już dziś - wystarczy zainstalować odpowiednie oprogramowanie. Ich wbudowanie w Windows oznacza jednak, że natywne usługi Microsoftu mogą zyskać nową jakość. To dobra wiadomość, bo jakość materiałów wideo i dźwięku ma dzisiaj kluczowe znaczenie dla użytkownika.

[ via  venturebeat.com ]

Więcej o: