Tak wygląda okręt trafiony poddźwiękowy pociskiem manewrującym - trening norweskiej marynarki wojennej

Norweska Królewska Marynarka Wojenna podczas ćwiczeń na północy kraju strzelała do wycofanego ze służby okrętu KNM Trondheim. Uderzenie pocisku Naval Strike Missile zarejestrowała zamontowana na okręcie kamera.

W zeszłym roku u wybrzeża wyspy Andoya na północy Norwegii miały miejsce manewry Norweskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Jednym z zadań były ćwiczenia ze strzelania do celu.

Cel

Jednym z celów była fregata rakietowa typu Oslo - KNM Trondheim. Została ona wycofana z czynnej służby w 2006 roku, a w 2013 wypatroszono ją z całego wyposażenia i strzelano do niej z poddźwiękowych pocisków przeciwokrętowych.

Fregata rakietowa typu Oslo, 1971 rokFregata rakietowa typu Oslo, 1971 rok Fot. Forsvaret Fot. Forsvaret

KNM Trondheim jest jedną z pięciu fregat tego typu. Zwodowano ją w 1964 roku, po czym służyła w norweskiej marynarce przez 40 lat. Miała 96 metrów długości i 11 metrów szerokości, a jej załoga składała się ze 150 marynarzy. W skład jej wyposazenia wchodziło 6 wyrzutni pocisków przeciwokrętowych, 1 wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych, 2 działa 76 mm, wyrzutnia rakietowych bomb głębinowych i 2 wyrzutnie torped.

Wszystkie fregaty typu Oslo zostały zastąpione przez nowsze fregaty rakietowe Fridtjof Nansen.

Pocisk

W KNM Trondheim wystrzelono poddźwiękowy przeciwokrętowy pocisk manewrujący NSM (Naval Strike Missile). Waży on około 400 kg i ma długość 4 metrów, a jego zasięg to 180 km.

Fot. Zachary D. Bell

Trafienie

Podczas ćwiczeń w 2013 roku na KNM Trondheim zamontowano kamerę, dzięki której możemy dokładnie zobaczyć, co się dzieje z okrętem po takim trafieniu. Trzeba przyznać, że eksplozja robi wrażenie.

Więcej o: