Chromebooki, Chromebase i Chromebox już dostępne w Polsce

Urządzenia pracujące na systemie Chrome OS stworzonym przez Google właśnie trafiają do oficjalnej sprzedaży w Polsce. Kupić można aż trzy różnego rodzaju komputery tego rodzaju. Czym są Chromebook, Chromebase i Chromebox?

Acer, LG i Asus rozpoczęły właśnie w Polsce oficjalną sprzedaż urządzeń opartych na mobilnym systemie Google Chrome OS. Tego typu urządzenia są dostępne na świecie od kilku lat, dobrze więc, że wreszcie trafiają i do nas.

Z czym to się je?

Chrome OS to system operacyjny przeznaczony na komputery. Posiada liczne wbudowane aplikacje internetowe (działające również w trybie offline). W Chrome OS uruchomimy przeglądarkę, pakiet biurowy, proste programy graficzne, odtwarzacze filmów i muzyki etc. Podobnie jak w przypadku Linuxa użytkownik nie płaci ani za licencję, ani za wbudowane w system programy.

Urządzenia

Google w 2011 roku wprowadził na rynek pierwszy laptop (a w zasadzie ultrabook) ze swoim systemem. Żeby wyróżnić go od innych produktów zastosował nazwę Chromebook. Dziś są również dostępne inne urządzenia - Chromebase, czyli komputer typu All-in-One i Chromebox czyli mikrokomputer. Wszystkie typu urządzeń będzie można kupić w Polsce.

Chromebooki

Acer wprowadza do Polski dwa modele Chromebooków. To Acer Chromebook 11 i Acer Chromebook 13.

Acer Chromebook 11Acer Chromebook 11 Fot. Acer

Fot. Acer

Pierwszy komputer jest wyposażony w ekran o przekątnej 11,6 cala, Procesor Intel Celeron N2940, 2GB pamięci RAM, kamerę VGA i moduły łączności bezprzewodowej. Komputer wyposażono w dysk SSD o pojemności 16GB, użytkownik otrzymuje dodatkowo 100GB miejsca na dane w wirtualnej chmurze Google. Acer Chromebook 11 kosztuje od 999zł.

Drugi model Acera ma ekran o przekątnej 13,3 cala i procesor Nvidia Tegra K1. Reszta parametrów jest zbliżona do poprzedniego modelu. Urządzenie kosztuje od 1199zł.

Acer Chromebook 13Acer Chromebook 13 Fot. Acer

Fot. Acer

Chromebase

Chromebase - działa na systemie Chrome OSChromebase - działa na systemie Chrome OS Fot. Google

Fot. Google

Na polski rynek trafia Chromebase (czyli komputer All-in-One) produkowany przez LG. Urządzenie ma ekran o przekątnej 21,5 cala, Procesor Intel Celeron, dysk SSD 16GB, kamerę, moduły WiFi i Bluetooth. LG Chromebase jest dostępny w cenie od 1349zł.

Chromebox

To jedyne urządzenie, na które będziemy musieli poczekać do przyszłego tygodnia. Chodzi o Chromebox, czyli minikomputer, produkowany przez ASUS . Wiemy już, że urządzenie będzie dostępne w sugerowanej cenie 799zł.

Urządzenia z systemem Chrome OS mogą okazać się dobrą alternatywą dla tych użytkowników, którzy chcieliby korzystać z komputera do przeglądania internetu, oglądania filmów i tworzenia dokumentów. Jak wykazał nasz test Chromebooka Pixel przeprowadzony w zeszłym roku Chromebooki są czymś więcej niż zabawkami. Nadają się do zastosowań domowych i biurowych.

Warto pamiętać o alternatywnym rozwiązaniu. Można poszukać innego urządzenia o podobnych parametrach i zainstalować na nim Linux. To wymaga od użytkownika minimalnej wiedzy i doświadczenia. Propozycja Google jest więc rozwiązaniem głównie dla tych, którzy chcą po prostu rozpakować komputer gotowy do pracy.

Więcej na temat Chromebooków przeczytacie tutaj.

źródło: Okazje.info

Więcej o: