Wassily Kandinsky - artysta uciekający przed dwoma największymi koszmarami naszego wieku

148 lat temu urodził się Wassily Kandinsky, jeden z najwybitniejszych rosyjskich malarzy i grafików. Zaczął malować, bo zachwycił się pewnym obrazem Moneta. Uciekał zarówno przed komunistami jak i nazistami.

Wassily Kandinsky, jeden z najwybitniejszych rosyjskich malarzy i grafików, urodził się 16 grudnia 1866 roku w Moskwie. Jego największe dzieła powstały jednak na emigracji.

Wassily Kandinsky malować zaczął późno, dopiero w wieku 30 lat, po przeprowadzce do Niemiec. Wcześniej myślał o karierze pedagoga.

O tym, że Wassily Kandinsky zapragnął związać się ze sztuką zdecydował w pewnym sensie przypadek. Podczas wizyty w moskiewskim muzeum w roku 1896 olbrzymie wrażenie na młodym Rosjaninie wywarł obraz "Stogi siana" Claude'a Moneta.

Według katalogu na obrazie przedstawiono stóg siana. Nie mogłem go jednak rozpoznać i to było dla mnie bolesne. Uważałem, że malarz nie powinien malować niewyraźnie. Poczułem, jakby na obrazie Moneta czegoś brakowało. Ku swemu zdziwieniu stwierdziłem też, że obraz szczególnie mocno utkwił w mej pamięci. Malarstwo nabrało dla mnie bajecznej mocy i blasku. - wyznał kiedyś Wassily Kandinsky.

Jak to jednak bywa w przypadku wielu artystów twórczość Kandinsky'ego ewoluowała. Badacze wyróżniają kilka jej etapów. W latach 1906-1908 artysta przemierzał Europę z grupą rosyjskich symbolistów z grupy Niebieska Róża - nabierał doświadczeń i kształtował swój artystyczny charakter. W roku 1911 Wassily Kandinsky wraz z Franzem Marcem założył grupę artystyczną "Niebieski Jeździec". Obrazy z tego okresu są duże, nasycone ekspresyjnymi plamami koloru, a nie prostymi formami i liniami.

Dalsze plany artystyczne Wassily Kandinsky musiał zmienić na skutek wybuchu Pierwszej Wojny Światowej. Artysta wrócił do Rosji i zamiast malarstwu poświęcił się pracy pedagogicznej. Jego wizja sztuki uznana został jednak za "zbyt indywidualną i mieszczańska".

Wassily Kandinsky przyjmuje więc w roku 1921 propozycję współtworzenia słynnej dziś uczelni artystycznej Bauhaus.

Tak jak z Rosji "wygnały" malarza nieporozumienia m.in. na tle politycznym (rządzili tam komuniści), tak Niemcy artysta musiał opuścić przez nazistów. Szkoła Bauhaus stała się bowiem celem ataków zwolenników Hitlera.

Wassily Kandinsky ostatecznie osiedlił się więc we Francji, gdzie spędził resztę życia. Tam też tworzył dzieła związane m.in.  z biomorfizmem - chodzi o inspirowanie się naturalnymi formami występującymi w przyrodzie.

Artysta zmarł w roku 1944 w Neuilly-sur-Seine. W 148 rocznicę urodzin Google uhonorował go specjalnym doodlem.

Więcej o: