Użytkownicy serwisu Reddit wybrali komentarz roku 2014. Dotyczy historii Polski

Serwis Reddit podsumował rok 2014 i wybrał najciekawsze wpisy i komentarze. W kategorii "Najlepsza odpowiedź" wygrał wpis dotyczący Polski. A konkretnie tego jak było nam trudno na przestrzeni dziejów.

Amerykański serwis Reddit, odpowiednik polskiego Wykopu, opublikował podsumowanie dotyczące najlepszych wpisów i komentarzy mijającego roku. Ogłoszono zwycięzców kilku kategorii: np. "Najbardziej pomocny wpis", "Najlepszy komentarz", "Najzabawniejsza odpowiedź" - konkurs nie był więc ogólnoredditowy, ale dotyczył poszczególnych watków. Wyłoniono też "Najlepszą odpowiedź na zadane pytanie", które brzmiało:

"Który kraj miał w historii najbardziej przerąbane?".

Pytanie na serwisie RedditPytanie na serwisie Reddit Fot. Reddit Fot. Reddit

Wygrała odpowiedź dotycząca Polski.

Użytkowników serwisu Reddit na łopatki rozłożyła po prostu ilość problemów, z jaką musiał zmagać się nasz kraj na przestrzeni dziejów. Użytkownik /u/marley88's przedstawił listę, która nie pozostawiła złudzeń:

"1665: Szwedzi atakują Polskę by pomóc Tatarom i Kozakom. Polska jest zrujnowana. Populacja spada z 10 milionów do 6. Wiek XVII: Rosja, Prusy i Austria doprowadzają do rozbioru Polski. 1791: Katarzyna Wielka napada na Polskę i niszczy młoda demokrację. [Konstytucję 3 Maja uchwalono właśnie w roku 1791 - red.] 1793: Rosja i Prusy odbierają Polsce połowę ziem 1795: Polska znika z map na 123 lata 1870: Rosja dąży do zniszczenia polskiej kultury czyniąc język rosyjski oficjalnym językiem. Prusy wprowadzają niemiecki w swojej części zaboru 1890: Polska doświadcza masowej emigracji związanej z biedą. Cztery miliony spośród 22 milionów Polaków ucieka do Stanów Zjednoczonych 1915: I Wojna Światowa. Polacy są siłą wcielani do armii rosyjskiej, niemieckiej i austriackiej i zmuszani do walki przeciwko sobie. 1919: Wojska polsko-bolszewicka 1926: Piłsudski dyktatorem Polski 1930-: Polska podpisuje pakt o nieagresji z Niemcami i Związkiem Radzieckim 1939: Hitler i Związek Radziecki napadają na Polskę. Rozpoczynają się masowe aresztowania, egzekucje 1940: Masakra w Katyniu - zatwierdzona przez Stalina egzekucja 22 tys. polskich oficerów 1941: W ramach akcji Generalplan Ost naziści mordują 5 milionów ludzi 1944: Całkowite zniszczenie Warszawy. Każdy pomnik, kościół, gmach publiczny, biblioteka narodowa wraz ze zbiorami, zostają zniszczone. 1945: Związek Radziecki, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania decydują podczas szczytu jałtańskiego, że Polska pozostanie w rosyjskiej strefie wpływów. 1990: Ceny w Polsce rosną o 250%, dochody mieszkańców spadają o 40% 2010: Polski samolot rozbija się w Rosji, ginie 96 osób na pokładzie, w tym prezydent Polski z małżonką, ostatni prezydent Polski na uchodźstwie, ministrowie, członkowie polskiego parlamentu."

Wpis spotkał się ze sporym odzewem. Część użytkowników Reddita przyznała, że Polska kojarzy im się właśnie z "krajem, który wiele przeszedł". Inni wskazywali, żeby nie mylić Prus z Niemcami.

Z naszej perspektywy ten wpis nie wygląda tak odkrywczo, historię naszych zmagań znamy ze szkoły.

Serwisy takie Reddit mogą być więc doskonałym sposobem na promowanie Polski, opowiadanie o jej skomplikowanej historii i tłumaczenie zwykłym ludziom skąd bierze się wiele naszych dzisiejszych problemów.

Więcej o: