CES 2015: Samsung prezentuje pierwszy telewizor SUHD wykonany w technologii Quantum Dots

W poniedziałkowy wieczór Samsung zaprezentował na targach CES 2015 swój pierwszy telewizor SUHD wykonany w technologii Quantum Dots. Koreański gigant nazywa swój produkt prawdziwym przełomem. Co dalej z telewizorami UHD? Znikają z rynku?

Podczas trwających w Las Vegas targów CES 2015 Samsung zaprezentował kilka nowych produktów i technologii. Najważniejszą premierą okazał się telewizor 4K JS9000, pierwszy wykonany w technologii Quantum Dots i pierwszy z linii SUHD. W tej serii pojawią się wkrótce telewizory o przekątnej od 48 do 88 cali.

SUHD czyli...

Samsung wprowadza telewizory sygnowane skrótem SUHD z jednej strony po to, by się odróżnić od konkurencji. Rozdzielczość wyświetlanego obrazu pozostaje bez zmian. Z drugiej strony pod tym oznaczeniem będą pojawiać się telewizory z naprawdę najwyższej półki - lepsze od "zwykłych" telewizorów UHD. Będą też wykonywane w technologii Quantum Dots. W mediach pojawia się rozwinięcie skrótu jako Super UHD czy Samsung UHD - żadne z nich - według Digital Trends - nie jest oficjalne.

Qantum Dots, czyli...

Pierwszy telewizor z tej linii jest wykonany w technologii Quantum Dots. O tym jak jest przełomowa pisał już w 2011 Szymon Adamus, bloger i dziennikarz specjalizujący się w tematyce telewizorów.

Quantum Dots to półprzewodniki z nano kryształów świecące pod wpływem prądu lub światła. Emitują różne kolory w zależności od swojego rozmiaru i użytych materiałów. Ich głównymi zaletami jest małe zużycie energii i jasne, ostre kolory. Quantum Dot ma miażdżyć tradycyjne ciekłe kryształy jakością i oszczędnością, a OLEDy niską ceną. Panele tego typu mają czerpać jedną piątą energii potrzebne do podświetlenie ekranów LCD i kosztować mniej więcej połowę tego co OLEDy - pisał już w 2011 o nowej technologii Szymon Adamus, dziennikarz i bloger specjalizujący się w tej tematyce.

Co jednak oznacza zastosowanie tej technologii w praktyce? Joanna Sosnowska, która jest na targach wkrótce pewnie zda nam relację z tego, czy "na żywo" Quantun Dots faktycznie robi takie wrażenie. Samsung zapewnia, że ta technologia pozwala stworzyć obraz o idealnych, najlepszych z możliwych, parametrach. Póki co naszą ocenę tej technologii możemy oprzeć na wyliczeniach  - telewizory Quantum Dots mają mieć większy zakres barw - o 20% większy od standardowych.

Warto pamiętać, że telewizor o takich parametrach wymaga też odpowiednio przygotowanych treści. Samsung zapewnił, że te się pojawią - pierwsze tytuły wypuszczone na nowym nośniku 4K UHD Blu-ray mają zapewnić konsumentowi pełnię wrażeń. Wydaje się jednak, że SUHD wyprzedza obecny standard telewizji cyfrowych - podłączając go "do kablówki" nie zobaczymy więc wszystkich jego zalet.

Żegnaj Androidzie

SUHD oznacza też, że telewizor będzie wyposażony w system Smart TV oparty nie na Androidzie, a na Tizenie. Samsung zapowiadał jednocześnie, że wszystkie telewizory produkowane przez niego przechodzą na Tizen.

Co to oznacza dla użytkownika? Nowy interfejs, a także sterowanie głosem i gestem. Zapewne wielu z was nie ma najlepszych doświadczeń jeśli chodzi o Smart TV - tego typu systemy są dostępne w telewizorach od siedmiu lat, często jednak są mało wydajne, czasami wręcz irytujące. Dlatego też pojawienie się nowej technologii - podpartej również wydajniejszymi układami - może sprawić, że Smart TV stanie się o wiele bardziej praktyczne. Samsung podał jeden z przykładów takiego ulepszenia. Podczas oglądania meczu będziemy mieli możliwość wyświetlenia informacji o sportowcach w telewizorze - na specjalnym, wydzielonym ekranie.

Nowe telewizory Samsunga mają też umożliwiać znacznie łatwiejsze przesyłanie treści pomiędzy urządzeniami. Kontynuowanie oglądania wideo ma być możliwe "za pomocą jednego przycisku".

Pierwszy telewizor SUHDPierwszy telewizor SUHD Fot. CNET Fot. CNET

Co dalej z UHD

Co zatem ze "starym", mającym zaledwie rok standardem? Samsung zamierza dalej produkować telewizory UHD, SUHD będą po prostu modelami droższymi, bardziej prestiżowymi. Dla konsumentów pojawienie się standardu SUHD może oznaczać jedno - obniżenie cen telewizorów UHD.

Rewolucja trwa

Podczas zeszłorocznych targów CES Samsung zaprezentował wygięty telewizor wyświetlający obraz w rozdzielczości 4K. Po roku, według statystyk przytaczanych przez Koreańczyków, Samsung opanował 60% rynku telewizorów UHD w USA. Połowa sprzedawanych telewizorów ma zakrzywiony ekran.

Oznacza to, że Samsungowi udało się wyznaczyć nowy standard. Czym jest więc SUHD? To po prostu najbardziej zaawansowane, najnowocześniejsze telewizory, jakie produkuje koreański gigant. Wkrótce - być może nawet jutro -  swoje rozwiązania oparte na Quantum Dots zaprezentują też inni producenci - LG i TCL.

SUHD są w pewnym sensie "telewizorami jutra", dowodem na to, że telewizor HD stanie się wkrótce przeżytkiem. Twórcy i dystrybutorzy treści muszą się jednak spieszyć, byśmy mogli korzystać z zalet telewizorów UHD/SUHD na co dzień, nie tylko przy okazji odtwarzania drogiej i trudno dostępnej płyty Blu-ray 4K.

Więcej o: