CES 2015: Sony przerzuca się na 4K, pokazuje Walkman za 5 tysięcy złotych oraz... Apple Watch?

Sony ma plan na rok 2015 i jest nim "Wszytko będzie 4K". Firma chce, byśmy nagrywali i oglądali wideo w wysokiej rozdzielczości na telewizorze z Android TV. Tylko co w tej wizji robi Apple Watch?

Sony na swojej konferencji na targach CES 2015 w Las Vegas zdecydowanie postawiło na 4K. Ceny urządzeń UHD są coraz bardziej przystępne i widać producenci sprzętu, nie chcąc czekać, aż konkurencja wykona pierwszy ruch, przerzucają się na rozdzielczość przyszłości.

Telewizory...

Mocnym uderzeniem od Sony jest nowy telewizor o rozdzielczości, tak zgadliście, 4K. Największe wrażenie robią jednak jego gabaryty - urządzenie ma jedynie 5 mm grubości.

Fot. Sony

Firma nazwała go najcieńszym telewizorem świata. To może górnolotne określenie, ale nie da się ukryć, że to o 2 mm mniej, niż wynosi grubość smartfona Xperia Z3.

Co ciekawe, Sony zapowiedziało, że wszystkie telewizory produkowane w 2015 roku będą działały na platformie Android TV. Bez żadnych dodatkowych ustawień będziemy mogli przesyłać obraz pomiędzy urządzeniami w tej samej sieci, a smartwatch Sony, dzięki odpowiedniej aplikacji, będzie działał jak pilot. Podczas prezentacji nie zabrakło również przedstawiciela Netflix. Greg Peters, szef działu odpowiedzialnego za streaming zapewniał o natychmiastowym odtwarzaniu filmów i seriali w 4K na telewizorach Sony.

Kamery...

Do takiego telewizora przydałyby się kamery, którymi nagramy filmiki w 4K. Sony zaprezentowało najpierw Handycam 4K , typowa poręczna kamera nagrywająca obraz w wysokiej rozdzielczości.

Fot. Sony

Druga propozycja była jednak małym zaskoczeniem - Sony Action Cam 4K . Nie tak dawno testowaliśmy tę kamerę w najlepszej dostępnej na rynku wersji i byliśmy nią zachwyceni. Teraz do świetnego dźwięku i obrazu dochodzi rozdzielczość UHD.

Fot. Sony

...Walkman i Apple Watch Na koniec Sony pokazało jeszcze dwa małe urządzenia. Pierwszym był nowy Walkman ZX2 , który ma oferować lepszą jakość dźwięku przy połączeniach bezprzewodowych. Biorąc pod uwagę, że coraz częściej na wyjazdy zabieramy ze sobą przenośny głośniczek bluetooth nie jest to zły pomysł. Nowa technologia nazywa się LDAC (Digital Audio Coding Technology) i ma zapewnić trzykrotnie lepszy transfer niż "tradycyjny bluetooth". Walkmany Sony są teraz drogimi odtwarzaczami zapewniającymi dźwięk, który zadowoli audiofila. ZX2 ma wbudowane 128 GB pamięci wewnętrznej, miejsce na kartę microSD i czyta pliki WAV oraz FLAC. Wspomniałem już, że to drogi gadżet? Rekomendowana cena to 1200 dolarów, a trzeba także pamiętać, że jest to cena bez podatku, więc możemy uznać, że w Polsce koszt wyniesie około 5 tysięcy złotych.

Fot. Sony

Drugim jest Sony SmartWatch 3 w wersji ze stali nierdzewnej. Nie mogłem się jednak oprzeć wrażeniu, że taki zegarek już gdzieś widziałem...

Fot. Sony/Apple

To porównanie jest trochę niesprawiedliwe, bo oba urządzenia mają przecież odmienny design, ale nie da się ukryć, że przed Apple Watch nikt nie robił stalowych smartwatchy.

Nowy model SmartWatch 3 pojawi się w sklepach już w przyszłym miesiącu - niestety nie w polskich. Data premiery w naszym kraju nie jest jeszcze znana.

Fot. Sony

Sukcesy i porażki

Podczas konferencji CEO Sony, Kaz Hirai, pochwalił się także sukcesem Sony Playstation 4, które w okresie świątecznym sprzedało się w ilości 4,1 miliona egzemplarzy, a przez ostatni rok do domów trafiło ponad 18,5 miliona PS4.

Prezes wspomniał również o ataku na serwery Sony Pictures i podziękował pracownikom firmy za wytrwałość i zaufanie.

Więcej o: