Chcieć to móc. Chińczycy wydrukowali w 3D... dwa gigantyczne budynki

Chińska firma budowlana Winsun udowodniła, że chcieć to móc. Wykorzystując technologię druku 3D stworzyła dwa naprawdę pokaźne budynki, które zaprezentowano wczoraj w Chinach.

Pierwszy z nich to dwupiętrowa willa, drugi jest czteropiętrowym apartamentowcem. W obu przypadkach mury i dach zostały wykonane techniką druku przestrzennego.

Budynki powstały na terenie parku technologicznego Suzhou w Chinach. Dom wydrukowany metodą 3D powstaje w sposób przypominający tradycyjną budowę. Technologia pomaga podnieść efekywność, skraca czas pracy i obniża koszty" - powiedzieł Ma Yihe, twórca "drukarki" użytej podczas tworzenia budynków.

Według Yihe technologia 3D pozwala zaoszczędzić 30-60% materiałów budowlanych i nawet 80% środków przeznaczonych na płace.

Koszt budowy willi o powierzchni 1100 metrów kwadratowych wyniósł zaledwie milion juanów, tymczasem zostanie ona sprzedana za 80 milionów juanów (ok. 47 mln złotych). Oczywiście drukarka 3D nie stworzy całego budynku - wnętrze trzeba wykończyć (na ścianach widać poziome warstwy tworzące ściany), okna, drzwi i inne wyposażenie jest już "tradycyjne".

Skąd tak spore oszczędności? Materiały użyte do "drukowania" budynku pochodzą z odpadów przemysłowych, gruzu. Dzięki temu podczas budowy domu nie powstają praktycznie żadne szkodliwe dla środowiska odpady.

Yihe podkreślił też, że branża eksperymentuje z technologią 3D w budownictwie już od dekady.

"Przeprowadziliśmy sporo testów bezpieczeństwa tych budynków. Nie mamy żadnych obaw w tej kwestii". - stwierdził Yihe.

Chińczycy udowodnili, że tworzenie pokaźnych, wielokondygnacyjnych budynków za pomocą technologii druku 3D jest możliwe i opłacalne. Firma Winsun, która stworzyła oba zaprezentowane kilka dni temu budynki, zapowiada już partnerstwo z firmami z USA, Arabii Saudyjskiej czy Tunezji. To może sprawić, że branżę budowlaną spotka w niedługim czasie rewolucja.

Zdjęcia "wydrukowanych" budynków, objęte prawami autorskimi, zobaczycie pod tymi adresami:

Źródło 1

Źródło 2

[ za  usa.chinadaily ]

Więcej o: