Microsoft prezentuje Windows 10 - system będzie za darmo! Nowy interfejs, nowe funkcje

Podczas środowej konferencji Microsoft zaprezentował kolejną wersję Windows 10, systemu, który użytkownicy Windows 7, 8.1 i Windows Phone dostaną za darmo. Zobaczyliśmy możliwości odświeżonego interfejsu, działanie nowych funkcji. Widzieliśmy jak Windows 10 prezentuje się na smartfonie. Zobaczyliśmy też coś zupełnie zaskakującego - wirtualny hełm HoloLens, nad którym Microsoft pracował w tajemnicy od lat.

W środę obyła się konferencja na której Microsoft zaprezentował postęp prac związany z Windows 10 oraz więcej konkretów na temat tego jak nowa wersja systemu zmieni nasze relacje z komputerami i urządzeniami mobilnymi. Choć takie sygnały pojawiły się już wcześniej, to teraz już wiemy - użytkownicy nowszych wersji Windows będą mogli dokonać aktualizacji do Windows 10 za darmo. W ten sposób Microsoft chce pokonać złe wrażenie, jakie zrobiła poprzednia wersja systemu i skłonić użytkowników do szybkiej przesiadki.

Zmiany, które wprowadzono w Windows 10, Microsoft podsumował hasłem "More Personal Computer". Dzięki modyfikacjom w interfejsie i uniwersalnym aplikacjom mamy korzystać ze wszystkich urządzeń w zasadzie w taki sam sposób. I nie chodzi tu o "wciskanie" wszędzie kafli czy powrót Menu Start. Nie, Microsoft odrobił zadanie domowe i stworzył system, który ma szansę być użyteczny zarówno na komputerach stacjonarnych jak i urządzeniach mobilnych.

Najpierw jednak musimy wspomnieć o czymś przełomowym, co nierozerwalnie z Windows 10 się łączy.

HoloLens - Microsoft zaskakuje hełmem do rzeczywistości rozszerzonej z Windows 10

Największym zaskoczeniem wieczoru była prezentacja produktu, nad którym Microsoft pracował w tajemnicy od dawna. HoloLens to interaktywny hełm, choć Microsoft nazwał go "komputerem holograficznym".

Nie potrzebuje połączenia z komputerem czy tabletem. To w pełni funkcjonalne urządzenie działające na bazie Windows 10, pozwalające cieszyć się rzeczywistością rozszerzoną - według Microsoftu - w sposób do tej pory nieosiągalny.

>>> Więcej na temat tej wyjątkowej premiery znajdziecie w osobnym materiale.

Jedno urządzenie - dwa podobne interfejsy czyli Continuum i tryb tabletu Każde z powyższych słów jest kluczowe dla zrozumienia zmiany, którą niesie Windows 10. Odczują ją przede wszystkim użytkownicy urządzeń hybrydowych, które w jednej chwili są laptopem, a w drugiej tabletem. Odczują ją też użytkownicy tabletów z pełną wersją Windows. Windows 8 okazał się w tej kwestii pułapką. Bo kiedy urządzenie jest laptopem użytkownik potrzebuje nieco innego układu okien, wielkości przycisków i rozmieszczenia poszczególnych elementów systemu. Coś co sprawdza się w trybie stacjonarnym nie musi być już takie efektywne w trybie mobilnym. Wie o tym każdy, kto próbował na ośmiocalowym tablecie zrobić palcem coś, co robi myszką na komputerze. W Windows 10 interfejs sam się dostosuje do trybu, w którym pracuje - wejdzie "w tryb tabletu". Wystarczy wybrać jeden przycisk, by układ okien, przycisków nieco się zmienił. Nieco, byśmy nie przeżyli szoku widząc nagle zupełnie inny interfejs. Na tyle, by ten nowy, mobilny interfejs mógł okazać się wygodny, kiedy laptop staje się tabletem.

Różne urządzenia - to samo odczucie

Microsoft do tej pory nie radził sobie z udowodnieniem tego, że na urządzeniu mobilnym i stacjonarnym aplikacje mogą wyglądać i działać podobnie. Jednak to co zobaczyłem podczas prezentacji przekonało mnie, że to możliwe. Przeglądanie zdjęć, kalendarza, outlooka na komputerze i urządzeniu mobilnym jest w bardzo do siebie zbliżone. poszczególne elementy interfejsu muszą się różnić - w oknie mobilnym nie da się umieścić stacjonarnego menu. Mimo wszystko wygląd aplikacji jest bardzo zbliżony. To pozwoli, miejmy nadzieję, korzystać z urządzeń w sposób spójny, jednolity.

Aplikacja kalendarz działająca na komputerze i smartfonieAplikacja kalendarz działająca na komputerze i smartfonie Fot. Microsoft

Fot. Microsoft

Wiele urządzeń - jedna aplikacja

Ważnym elementem Windows 10 są "Aplikacje Uniwersalne", czyli takie, które uruchomimy na komputerze, smartfonie i tablecie. To otwiera nowe możliwości, pozwala zaczynać pracę na jednym urządzeniu, a kończyć na drugim. To samo ma się tyczyć gier.

Windows 10 - kiedy go dostaniesz i za ile?

Microsoft ogłosił, że Windows 10, który trafi do użytkowników prawdopodobnie pod koniec tego roku, będzie bezpłatny. Niestety - tylko dla posiadaczy Windows 7, Windows 8.1 i Windows Phone 8.1. Czas porzucić stare Windows XP...

Lumia 1520 - pierwszy smartfon z Windows 10

Microsoft zaprezentował działanie Windows 10 na smartfonie Lumia 1520. Mogliśmy się więc przekonać, że np. aplikacja Kalendarz wygląda i działa bardzo podobnie, że zmiany wprowadzane w jednym urządzeniu są od razu widoczne w drugim.

 

Według Microsoftu "urządzenia z ekranem mniejszym niż osiem cali" mają być maksymalnie zintegrowane z komputerem, pomagać w pracy na nim. Microsoft wyraźniej akcentuje fakt, że urządzenie mobilne nadaje się do przejrzenia dokumentu, zaakceptowania zmian, zapoznania się z opiniami współpracowników. Ma nas "przygotować" do pracy w wygodniejszych warunkach, być lepszym asystentem.

Ten aspekt Windows 10 jest skierowany zarówno do użytkowników domowych jak i biznesowych.

Project Spartan - nowa przeglądarka

Microsoft podkreślił też, że Windows 10 będzie gotowy na nową erę, w której centrum naszych działań jest przeglądarka. Zapowiedziano, że Spartan (pamiętajmy, że to nazwa robocza) do systemu trafi nieco później niż inne zmiany. Przeglądarce poświęciliśmy osobny materiał.

Cortana trafia do "stacjonarnego" Windows

Cortana w Windows 10Cortana w Windows 10 Fot. Microsoft

Fot. Microsoft

Pojawienie się wirtualnej asystentki w stacjonarnym Windows można traktować jako przełom. Należy jednak pamiętać, że to wciąż projekt znajdujący się we wczesnej fazie. Doskonale pamiętam prezentację Windows 8.1, w którym Cortana była jedną z kluczowych nowości. Prawda jest jednak taka, że dziś większość użytkowników Windows Phone nie może korzystać z dobrodziejstw wirtualnej asystentki.

Tę część konferencji wziąłbym mimo wszystko w nawias i określił opisywane poniżej funkcje jako "co będzie umiał Windows 10, gdy Microsoft skończy w końcu prace nad Cortaną".

Wirtualna asystentka Cortana będzie dostępna na wszystkich urządzeniach. Staje się więc częścią "stacjonarnego" Windows, choć po dzisiejszej konferencji Microsoft chciałby zapewne, żebyśmy mówili po prostu o Windows. Microsoft chce, by granice pomiędzy urządzeniami się zatarły. Użytkownicy najnowszego systemu giganta z Redmond będą więc mogli korzystać z podpowiedzi Cortany bez względu na to z jakiego urządzenia korzystają.  Cortana jest na przykład w stanie uruchomić na pececie pokaz slajdów - ucząc się wcześniej, że przeglądaliśmy maila, który go zawierał. Cortana potrafi też sugerować linki, pamięta najczęściej otwierane strony, umie wyszukać zdjęcia w określonym zakresie dat, odtworzy ulubiony rodzaj muzyki.

Asystentka będzie zbierać informacje nie tylko na podstawie tego, co robimy za pomocą smartfona. Microsoft podkreślił jeszcze raz, że Cortanę można bardzo łatwo skonfigurować jeśli chodzi o prywatność. Użytkownik może przejrzeć rodzaj danych, aplikacji śledzonych przez asystentkę i wykluczyć to, czego Cortana ma "nie wiedzieć". Ochrona prywatności jest dla Microsoftu jednym z najważniejszych elementów Windows 10.

Naturalny język - rozmawiaj z komputerem

Według Microsoftu Cortana ma być asystentką, która będzie sprawdzać się w pracy. Możemy wydawać polecenie "Chciałbym wysłać maila do...", później powiedzieć o czym ma być i przedyktować tekst. Cortana odczyta go "do zatwierdzenia" i wyśle.

Miejmy nadzieję, że wkrótce korzystanie z Cortany może przypominać współpracę z żywą osobą. Głównie dzięki jej umiejętności rozumienia naturalnego języka.

Office w Windows 10

Power Point na smartfonie działa bardzo płynniePower Point na smartfonie działa bardzo płynnie Fot. Microsoft

Fot. Microsoft

W nowej wersji systemu nie zabraknie specjalnej wersji pakietu biurowego dostosowanego do interfejsu dotykowego (Outlook, Word, Excel i Power Point). W nowej wersji pakietu działa np. opcja Review pozwalająca przeglądać i zatwierdzać zmiany zaproponowane przez współpracowników.

W Windows 10 znajdzie się nowy OutlookW Windows 10 znajdzie się nowy Outlook Fot. Microsoft Fot. Microsoft

Co potrafi mobilny Office? Uruchomiony na Nokii 1520 poradził sobie ze "skomplikowaną prezentacją Power Point". Microsoft podkreślił dużą płynność prezentacji Power Pointa - wszystkie zawarte w niej animacje, zdjęcia, efekty, wyświetlały się bez zacięć i irytujących "lagów".

Częścią Windows 10 będzie też zupełnie nowy Outlook (dostępny na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych).

Automatyczne tworzenie albumów

W Windows 10 łatwiej będzie zarządzać zdjęciamiW Windows 10 łatwiej będzie zarządzać zdjęciami Fot. Microsoft

Fot. Microsoft

Windows 10 będzie też automatycznie tworzył albumy - na przykład na podstawie lokalizacji. Jeśli więc zrobimy zdjęcia na służbowym przyjęciu system sam zgrupuje je w jednym folderze. Podgląd albumu ma nam "opowiedzieć historię", dać "podgląd" na to, co działo się podczas fotografowanej imprezy, wydarzenia.

Ulepszone Kontakty

Kontakty również ulegają zmianie. Łatwiejsze ma być integrowanie kontaktów z mediów społecznościowych, komunikowanie się z ludźmi za pomocą różnych aplikacji -wszystko to ma być skupione w jednym miejscu.

Wygodniejsze słuchanie muzyki

Microsoft w nowej wersji systemu umożliwia dodawanie muzyki do wszystkich urządzeń - wystarczy przeciągnąć ikonkę z "chmury" i piosenka ląduje na wszystkich urządzeniach.

Windows 10 i rozrywka

Windows 10 umożliwi granie z osobami posiadającymi Xbox OneWindows 10 umożliwi granie z osobami posiadającymi Xbox One Fot. Microsoft

Fot. Microsoft

Podczas środowej konferencji Microsoft zaprezentował też aplikację Xbox App. Jest ona kluczowym elementem nowej strategii - Windows 10 ma być zintegrowany z Xboxem. Granie na komputerze ma być bardziej interaktywne i społecznościowe. A co najważniejsze grać w trybie multiplayer będzie można pomiędzy dwiema platformami - Windows i Xbox.

W Windows 10 znajdzie się też menu "MyGames". Zobaczymy tam kolekcję gier, w które gramy na wszystkich urządzeniach. W aplikacji będziemy mieli też podgląd na gry naszych przyjaciół.

W Windows 10 granie ma być bardziej społecznościoweW Windows 10 granie ma być bardziej społecznościowe Fot. Microsoft

Fot. Microsoft

W Windows 10 znajdziemy też DirectX12, który pozwala zaoszczędzić nawet 50% energii. Ma to być przydatne szczegónie użytkownikom urządzeń mobilnych. Z DirectX12 ma korzystać m.in.. silnik Unity.

Dzięki Xbox App użytkownik PC będzie mógł grać w trybie multiplayer z kimś używającym konsoli Xbox One.

Windows 10 trafi najpierw do testerów systemu stacjonarnego - już w przyszłym tygodniu. W lutym będą go mogli testować użytkownicy smartfonów.

Surface Hub - interaktywny ekran dla biznesu

Microsoft zaprezentował też nowy produkt - SurfaceHubMicrosoft zaprezentował też nowy produkt - SurfaceHub fot. Microsoft

fot. Microsoft

Microsoft zaprezentował też Surface Hu. To interaktywny, 89 calowy ekran przeznaczony do pracy w grupie. Przypomina mi pierwsze urządzenie z serii Surface, które wcale nie było tabletem, a interaktywnym stołem.

Po gigantycznym ekranie możemy pisać, używać go do nawigacji (na przykład zwiedzać wirtualny budynek). Wszystko co widzimy na Surface Hub wyświetla się też na urządzeniach pozostałych pracowników - również tych przebywających poza biurem, w którym odbywa się prezentacja. Produkt przeznaczony jest głównie dla biznesu. Tp

Satya Nadella: Windows 10 to esencja naszej nowej strategii

Satya Nadella, prezes MicrosoftSatya Nadella, prezes Microsoft Fot. Johannes Marliem/Flickr

Fot. Johannes Marliem/Flickr

Konferencję Microsoftu zakończyło wystąpienie Satyi Nadelli, prezesa firmy. Podkreślił on, że Windows 10 i hologramy są jednym z najbardziej przełomowych momentów w historii komputerów. Chciałbym, aby się nie mylił.

"Nadszedł wielki dzień dla nas i naszych klientów oraz partnerów. Nadchodzą nowe możliwości.Mówiłem w przeszłości o misji Microsoftu, która polega na tym, by każdy mógł osiągnąć dzięki Windows 10. Windows 10 jest zbudowany dla wszystko, dla niemal wszystkiego, dla domu, pracy, rozrywki, grania. Jest sednem naszej idei."

Zdaje się, że Microsoft zrobił spory postęp. Przede wszystkim dlatego, że podczas prezentacji widzieliśmy urządzenia mobilne i stacjonarne, które wydawały się działać w spójny sposób.

Czy Microsoftowi udało się to, co kompletnie nie wyszło w Windows 8 - stworzenie takiego systemu, który użytkownika do niczego nie zmusza i nie serwuje mu niepotrzebnej i nagłej zmiany interfejsów? W Windows 10 chyba trudniej się pogubić i łatwiej go polubić. Mam nadzieję, że będę miał takie same wrażenia, kiedy trzy rodzaje urządzeń z Windows 10 trafią w moje ręce.

Więcej o: