Już można testować Windows 10. Za darmo, po polsku i z Cortaną!

Zaledwie trzy dni po środowej konferencji Microsoft udostępnił testową wersję Windows 10 - w języku polskim lub angielskim (z Cortaną). Można więc już dziś przekonać się, czy nowe Menu Start i inne funkcje Windows 10 przypadną nam do gustu. Pamiętajcie tylko - to testowy system, instalujecie go na własną odpowiedzialność.

Najnowsza wersja Windows 10 Technical Preview jest już do pobrania po polsku. Testowa wersja systemu pozwoli zapoznać się z wieloma nowymi funkcjami i udogodnieniami, których w poprzedniej wersji nie było.

Nowe Start Menu

Menu Start w Windows 10 można powiększyć na cały ekranMenu Start w Windows 10 można powiększyć na cały ekran Fot. Microsft

Jeden z najważniejszych elementów systemu nabrał już dojrzałych kształtów. Podczas środowej konferencji Microsoft podkreślał, że właśnie ten element systemu był jednym z najczęściej omawianych przez użytkowników biorących udział w testach.

Bazując na opinii użytkowników Microsoft postanowił więc, że Menu Start będzie można powiększyć do rozmiaru pełnego ekranu. Widać też, że łączy ono w sobie cechy "starego" Menu Start i filozofii Windows 8.

Cortana

Z pewnością pobierając angielską wersję Windows 10 będziemy mogli sprawdzić działanie wirtualnej asystentki na komputerze stacjonarnym (po polsku jeszcze nie jest dostępna). Mimo wszystko ciekawi nas jak to działa. Cortana w Windows 10 to jedna z najważniejszych nowości, bo dzięki niej będziemy mogli na przykład poprosić o otwarcie jakiegoś załącznika z maila posługując się językiem naturalnym (Np.: "Cortana,  otwórz kalkulację, którą otrzymałem w środę od Piotra".

Aplikacje uniwersalne

To kolejna nowość, której jesteśmy ciekawi. Aplikacje takie jak Photos, Mail, Maps, preinstalowane w systemie, powinny wyglądać i działać identycznie jak te dostępne w mobilnej wersji systemu.

Czego nie zobaczymy

Instalując najnowszą wersję testową Windows 10 nie zobaczymy niestety dwóch niezwykle ważnych aplikacji: przeglądarki Spartan oraz Xbox App. Te dwa dość istotne dla nowego systemu rozwiązania trafią do następnej wersji Technical Preview.

Jak pobrać?

Angielskie oraz polskie wersje systemu (32 i 64bit) można pobrać za darmo pod tym adresem. Obraz z systemem można wypalić na płycie lub zainstalować go na wirtualnej maszynie (co może być bezpieczniejsze).

 
Więcej o: