SolidEnergy to niewielka firma powołana do życia przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology. Opracowała baterię litowo-jonową wyposażoną w niezwykle cienką metalową anodę. To właśnie ten nowatorski element pozwolił podnieść gęstość energii akumulatora dwukrotnie z 600Wh/l do 1200Wh/l.
Jak wyjaśnia Forbes anoda stworzona przez naukowców z MIT ma znacznie mniejsze rozmiary od tradycyjnej. Co bardzo istotne elektrolit może pełnić swoją rolę już w temperaturze pokojowej - inne baterie z metalową anodą wymagają wysokich temperatur.
SolidEnergy stworzyła więc baterię zarówno o większej pojemności, jak i o mniejszym rozmiarze. Pozwala to potencjalnie na zwiększenie żywotności baterii przeciętnego smartfona dwukrotnie. A to połączeniu z trybami oszczędności energii takimi jak choćby Stamina, pozwala działać urządzeniom 2-3 dni bez ładowania.
Niedługo będziemy mieli możliwość przekonać się, czy nowy rodzaj akumulatora faktycznie jest rewelacją - SolidEnergy rozpoczął właśnie prace nad baterią do nowatorskiego smartfona Project Ara.
Sceptycy podkreślają jednak, że wdrożenie nowego rodzaju akumulatorów do masowej produkcji może być bardzo trudne. Dlaczego? Drobna konstrukcyjna zmiana wymaga zmiany procesu produkcji.
Być może jednak SolidEnergy przekona do swojego pomysłu Google, a wtedy reszta rynku spojrzy na nowe rozwiązanie przychylnym okiem. Niestety bez zmiany technologii smartfony i tablety są skazane na konieczność codziennego ładowania.