Komputer z Windows 10 za 120zł? Microsoft wspiera nowe Raspberry Pi

Windows 10 ze wsparciem i ceną 0 zł dla posiadaczy mini-komputera Raspberry Pi. Do tego właśnie do sprzedaży trafił jego nowy model, który kupicie za marne 35 dolarów.

To są dwie świetne wiadomości w jednym. Przede wszystkim w sprzedaży jest już dostępny nowy mini-komputer Raspberry Pi 2 w podkręconej konfiguracji i tej samej cenie 35 dolarów (ok. 120 zł). Po drugie, Microsoft ogłosił , że Windows 10 będzie nie tylko wspierać tę platformę, ale także będzie na niej darmowy. Malutki PC z nowym Windowsem za 120 zł? Dlaczego by nie?

Fot. Ayaita

Najlepsze "Zrób to sam" na świecie

Raspberry Pi to mały komputer, ale w jego cenie nie dostaniecie ani obudowy, dysku twardego, klawiatury, czy monitora. O takie rzeczy trzeba zadbać samemu. To, co oferuje nowe Raspberry Pi 2 za 35 dolarów (ok. 120 zł) jest jednak zdecydowanie warte uwagi: czterordzeniowy procesor z zegarem 900 MHz (ARM Cortex-A7) i 1 GB RAM (LPDDR2 SDRAM). To spora zmiana w stosunku do poprzedniej wersji, która miała procesor z pojedynczym rdzeniem 700 MHz i 256 lub 512 MB RAM. Najlepsza zabawka dla hobbystów i entuzjastów elektroniki oferuje teraz ogromne możliwości w tej samej, co dotychczas cenie.

Fot. Rain Rabbit

Jakby tego było mało, Microsoft w ramach wspierania Internetu Rzeczy zapowiedział wersję Windows 10 w pełni kompatybilną z Raspberry Pi 2. Prace nad nią trwają już od ponad 6 miesięcy i ostatecznie ma być ona darmowa dla posiadaczy mini-komputera, którzy zarejestrują się w Windows Developer Program.

Fot. Solarbotics

To już nie (tylko) zabawka

Te dwie świetne wiadomości idealnie podsumował szef Raspberry Pi Foundation, Eben Upton, w rozmowie z The Register :

Raspberry Pi jest teraz sensownym PC. Oczywiście zawsze można było używać Raspberry Pi 1 jak peceta, ale z zastrzeżeniem, że "jest dobre jak na sprzęt za 35 dolarów". Teraz udało nam się strząsnąć to brzemię taryfy ulgowej. Teraz Raspberry Pi jest po prostu dobrym sprzętem.
Więcej o: