Poznajcie Spota - nowego, niepokojącego robota Boston Dynamics. Zadziwiająco dobrze utrzymuje równowagę

Spot jest najnowszym dziełem należącej do Google firmy Boston Dynamics. Wygląda trochę jak pies, z łatwością utrzymuje równowagę nawet w trudnych warunkach i jest w nim coś niepokojącego.

Firma Boston Dynamics od lat produkuje roboty; część z nich powstała na zlecenie DARPA (Agencji Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) i ma mieć zastosowanie głównie wojskowe. Ale w grudniu 2013 Boston Dynamics został przejęty przez Google i według zapowiedzi, razem mają tworzyć roboty przyszłości.

A teraz Boston Dynamics zaprezentował Spota. Robot wygląda trochę jak pies, jest zwinny jak na maszynę i zadziwiająco dobrze zachowuje równowagę.

 

Spot waży ok 72 kg, i - jak widać na filmie - porusza się znacznie szybciej, niż jego poprzednik, Big Dog. Napędzany jest motorem elektrycznym i wyposażony w różne czujniki, które pozwalają mu orientować się w terenie.

Robot jest jednak też dość niepokojący. Boston Dynamics chciał zademonstrować, że nawet wytrącony z równowagi robot nie da się łatwo przewrócić. Ale na filmie kopnięty Spot zachowuje się trochę jak pies. A to wywołuje wrażenie dyskomfortu - tak się dzieje, gdy roboty przekraczają "próg realizmu" , zaczynają wyglądać i zachowywać się jak ludzie albo zwierzęta. Też uważacie, że robotów nie powinno się kopać?

Twórcy nie tłumaczą, jakim celom służyć ma Spot. Można sobie jednak wyobrazić że znajdzie on zastosowanie w wojsku albo ratownictwie.

Warto pamiętać, że  Google przejął też firmę zajmującą się pracami nad sztuczną inteligencją .

Więcej o: