Zobacz, jak Instagram niszczy zdjęcia. Ciekawy eksperyment fotografa

Pewien fotograf postanowił przeprowadzić ciekawy eksperyment na Instagramie. Zamieszczane przez niego zdjęcia "blakną" za każdym razem, gdy są przekazywane dalej.

Peter Ashton (którego stronę znajdziecie TUTAJ ) postanowił przeprowadzić ciekawy eksperyment na serwisie Instagram. "I am Sitting In Stagram" zawiera zdjęcia, które "blakną", a konkretnie tracą jakość po każdym kolejnym udostępnieniu. Po dziewięćdziesięciu "skopiowaniach" fotografie stają się w zasadzie całkowicie nieczytelne.

Sitting In Stagram demo from Pete Ashton on Vimeo .

1 -> 90 Original photo courtesy of the lovely @_itsonlyhelen

Nazwa i forma eksperymentu nawiązuje do nagrania "I Am Sitting In A Room" Alvina Luciera z 1969 roku. Artysta nagrywał swój głos, następnie nagrywał nagranie i tak kilkanaście razy - aż do osiągnięcia efektu zniekształcenia dźwięku. Ashton powołuje się na eksperyment z dźwiękiem i tłumaczy, że właśnie po wielokrotnym opublikowaniu tego samego zdjęcia mamy niemal namacalny efekt działania algorytmu Instagrama.

 

Jak to działa?

Dlaczego jednak fotografie umieszczone na Instagramie "blakną"? Zdjęcie wyświetlone na ekranie smartfona musi zostać ponownie zapisane (jako screenshot) i przesłane na serwer Instagram. Ten ponownie zapisze je jako JPG, ale z uwagi na kompresję fotografia straci nieco na jakości. Po powtórzeniu tej czynności kilkadziesiąt razy kompresja JPG całkowicie "zniszczy" fotografię.

Więcej o: