Gimball to dość nietypowo wyglądający dron stworzony w Szwajcarii . Jego konstrukcja zamknięta jest w sferycznej, elastycznej osłonie o średnicy 37 cm zbudowanej z włókna węglowego. Sercem robota jest zawieszenie kardanowe. Mały Leksykon Morski Ireneusza Grajewskiego wyjaśnia jaką pełni funkcję:
urządzenie służące do zawieszenia przedmiotów np. kompasów, bąków, żyroskopów itp., tak aby zachowywały stałe położenie horyzontalne mimo kołysania statku; składa się z dwóch pierścieni zawieszonych jeden w drugim, osie zawieszenia pierścieni przecinają się pod kątem prostym.
Dzięki zastosowaniu takiego zawieszenia robot jest w stanie poruszać się w sposób charakterystyczny dla owada. Dzięki czujnikom i kamerom samodzielnie wykrywa przeszkody i zawisa nad nimi lub je omija.
Na poniższym filmie widać, że latający robot porusza się z wielką gracją. Producenci twierdzą, że z uwagi na konstrukcje dron jest bezpieczny dla ludzi - nawet jeśli dojdzie do zderzenia jego energię przejmie "obudowa" z włókna węglowego.
Gimball porusza się z prędkością 5km/h, waży 370 gramów. Może poruszać się autonomicznie lub być sterowany zdalnie. Dzięki kamerom może przesyłać do operatora zdjęcia i filmy. Dron nadaje się do penetracji trudno dostępnych, niebezpiecznych miejsc.
Ten dron jest jednym z ciekawszych jakie widzieliśmy głównie ze względu na precyzję ruchów. Praktyczne zastosowanie takiego urządzenia łatwo sobie wyobrazić - dron może zastąpić ludzi. W dziedzinie dronów producenci zrobili więc wyraźne postepy - w niedługim czasie urządzenia tego typu będą z pewnością wykorzystywane coraz częściej.