Naukowcy stworzyli społecznościową... koszulkę

Grupa naukowców z MIT stworzyła projekt Social Textiles. W jego ramach opracowano koszulkę, która reaguje na obecność przyjaciół i osób o podobnych zainteresowaniach. Jest cudem technologii.

Social Textiles to ciekawy projekt naukowców MIT, w ramach którego stworzono interaktywną, społecznościową koszulkę. Potrafi ona reagować na różne sposoby na pojawienie się w pobliżu osoby znajomej, lub kogoś o podobnych zainteresowaniach.

Koszulka jest tak naprawdę bardzo zaawansowanym technologicznie produktem. Wykorzystuje termochromatyczne barwniki podłączone do obwodów elektrycznych. Całość, jak wyjaśnia Fastcodesign , jest połączona ze smartfonem za pomocą Bluetooth. Kiedy smartfon wykryje w promieniu czterech metrów kogoś znajomego, lub osobę o podobnych zainteresowaniach, koszulka "ożywa". Wyświetla różne napisy, podświetla poszczególne litery i inne symbole wszyte w materiał.

Fot. uid.media.mit.edu/social-textiles

Rodzaj interakcji zależy tak naprawdę od wyobraźni osoby projektującej koszulkę, interaktywne elementy mogą wyświetlać dowolne znaki, kształty, napisy. Wachlarz interakcji jest więc bardzo szeroki - na przykład koszulka może wyświetlić nazwę ulubionego zespołu, filmu, dyscypliny sportowej. To co dzieje się na portalu społecznościowym może znaleźć wyraz na koszulce.

Czy faktycznie potrzebujemy tego rodzaju koszulki? Czy  jest tak, że chcemy zdradzać nasze zainteresowania i przekonania? Czasami może się to okazać przydatne Wydaje mi się, że technologia Social Textiles będzie mogła zostać użyta w celach marketingowych. Na przykład: chcesz coś kupić z rabatem - "zamelduj się" w koszulce wyświetlającej logo filmy w określonych miejscach. Zanim to jednak nastąpi twórcy "społecznościowej koszulki" muszą pokonać kilka technologicznych problemów - dziś ten produkt nie nadaje się jeszcze do masowej produkcji. Ale wkrótce pewnie będzie to możliwe. Kupilibyście taką koszulkę?

Więcej o: