Inteligentne szkło kontaktowe z... zoomem? Tak, to możliwe

Szwajcarscy naukowcy pracują nad szkłami kontaktowymi, za pomocą których będzie można powiększać oglądany obraz. Wystarczy... mrugnąć.

Szkło kontaktowe opracowane na politechnice Ecole Polytechnique Federale de Lausanne ma 1,5mm grubości i pozwala powiększać oglądane obiekty. Jak wyjaśnia portal Phys.org umieszczono w nim miniaturowy teleskop aktywowany mrugnięciem prawego oka i dezaktywowany mrugnięciem lewego oka. Teleskop zbudowany jest z kilku precyzyjnie dociętych fragmentów plastiku, aluminium i luster połączonych warstwą biologicznego kleju.

Do prawidłowego funkcjonowania soczewek są jednak potrzebne wchodzące w skład zestawu inteligentne okulary. To one odpowiadają za sterowanie teleskopem w szkle kontaktowym.

Wynalazek pozwala powiększyć oglądany obraz 2,8 razy i jest przeznaczony głównie dla osób cierpiących na zwyrodnienie plamki żółtej. Jest to schorzenie prowadzące do ślepoty, polegające na uszkodzeniu siatkówki, a szczególnie odpowiadającej za ostre widzenie plamki żółtej.

Jak widzi osoba ze zwyrodnieniem plamki żółtejJak widzi osoba ze zwyrodnieniem plamki żółtej Fot. Wikipedia

Fot. Wikipedia

Produkt wciąż nie jest gotowy do masowej produkcji. Naukowcy próbują rozwiązać bardzo poważny problem - muszą opracować metodę tworzenia w soczewce kanałów o średnicy 0,1mm. Jest to niezbędne do prawidłowego natlenienia oka. Poza tym w tej chwili soczewki i okulary tworzą nieporęczny, trudny w praktycznym zastosowaniu zestaw.

Naukowcy pracują więc nad zastąpieniem okularów miniaturową kamerą, która po podłączeniu do nerwu miałaby przesyłać obraz bezpośrednio do siatkówki. Tego typu próby zostały już podjęte. Oślepione szczury, którym wszczepiono tego typu implanty odzyskały wzrok na poziomie 50%.

Więcej o: