Pierwsze prywatne strony założycieli Google i nie tylko. Trudno uwierzyć, że tak zaczynali

Dziś są ikonami branży, niedoścignionym wzorem, mają status "guru". A jak zaczynali swoją przygodę z internetem założycie Google, Facebooka czy Microsoftu? Trudno wam będzie uwierzyć.

Google, Microsoft, Facebook - dziś to dojrzałe firmy, które posiadają bardzo dobrze zaprojektowane strony internetowe. Ich założyciele są dziś traktowani jak guru, ludzie, którzy wyznaczają trendy.

Każdy stawia jednak pierwsze kroki w branży. Nie inaczej było w przypadku Siergieja Brina, Larry'ego Page'a, czy Marka Zuckerberga. Przetrząsnęliśmy internet by znaleźć ich pierwsze strony internetowe. To zobaczyliśmy nieco nas zaskoczyło.

Larry (Lawrence) Page założył swoją pierwszą stronę internetową podczas studiów na Stanford University. W sieci jest jej pozbawiona obrazków wersja, my jednak zdołaliśmy ją zrekonstruować na podstawie plików, które udało się znaleźć w sieci.

Pierwsza strona Larry'ego Page'aPierwsza strona Larry'ego Page'a Fot. http://infolab.stanford.edu/~page/

Fot. http://infolab.stanford.edu/~page/

Pozwoliliśmy sobie powiększyć dla was zdjęcie Larry'ego z tamtych lat widoczne w lewym górnym rogu strony.

Larry Page za młoduLarry Page za młodu Fot. infolab.stanford.edu/~page/

Fot. infolab.stanford.edu/~page/

W zasadzie pozbawiona treści witryna zdradza coś, co zmieni bieg historii.

"Obecnie pracuję nad Google - silnikiem wyszukiwarki dla stron internetowych. Dokumentacja i demo dostępna jest na tej stronie."

Z dokumentacji dowiadujemy się, że Google to oficjalna wyszukiwarka Uniwersytetu Stanford. Pozwala uzyskiwać szybko dokładne wyniki wyszukiwania, pozwala stosowań zaawansowane kryteria wyszukiwania jak na przykład pliki wideo, audio czy dokumenty PDF, DOC, PPT. Łatwo integruje się ze stronami internetowymi.

Siergiej Brin założył swoją stronę domową w roku 1998. Podobnie jak Page był studentem wydziału Computer Science na Stanford University. Na w zasadzie pozbawionej zdjęć stronie uwagę zwraca fotografia Brina.

Brin informuje, że obecnie pracuje w Google i specjalizuje się w "data mining" czyli przeszukiwaniu baz danych w celu wygenerowania informacji.

Na obu stronach uwagę zwracają logotypy Google

Pierwsze wersje logotypu GooglePierwsze wersje logotypu Google Fot. infolab.stanford.edu/~page/ Fot. infolab.stanford.edu/~page/

"Badania nad stronami internetowymi wydają się dziś modne. Ostatnio pracuję nad wyszukiwarką Google wraz z Larrym Pagem". - pisze na swojej stronie Brin.

Współzałożyciel Google przyznaje też, że pracuje nad PageRank, który jest "Rankingiem hypertekstu opartym na wektorze własnym".

Mark Zuckerberg zapewne swojej pierwszej strony nieco się wstydzi. CNN informuje na swych stronach, że pierwsze dzieło założyciela Facebooka wykopali z archiwów internetu hakerzy z Hacker News.

Pierwsza strona Marka ZuckerbergaPierwsza strona Marka Zuckerberga Fot. za CNN

Fot. za CNN

"Jedyna strona, na której żółte oko łypie na ciebie" - głosi napis powitalny.

Strona z 1999 roku (Zuckerberg miał wtedy 15 lat) zawiera całkiem sporo treści, które dziś niejeden piętnastolatek zamieściłby na swoim facebookowym profilu.

Cześć, jestem... Slim Shady. Naprawdę, nazywam się Slim Shaddy. Żartowałem, nazywam się Mark (dla tych, którzy mnie nie znają). Mieszkam w mały miasteczku w pobliżu wielkiego Nowego jorku. Obecnie mam 15 lat i właśnie skończyłem pierwszy rok w nowej szkole. Zamierzam zmienić tę stronę mając nadzieje, że niektóre silniki wyszukiwania ją znajdą. Próbuję promować swój nowy program AOL - The Vader Fader, który możecie pobrać na tej stronie. Jeśli masz jakieś uwagi o tej stronie, apletach javy lub Vader Fader, którego próbuję wypromować skontaktuj się ze mną. Mój adres e-mail znajdziesz na dole strony.

Vader FaderVader Fader Fot. za CNN/Hacker News

Fot. za CNN/Hacker News

Program Zuckerberga, który - jak przyznaje - napisał z nudów, wciąż możecie pobrać z tej strony .

W sieci znaleźliśmy też pierwszą witrynę Microsoftu. Nie było to specjalnie trudne, bo firma przechowuje na serwerach wszystkie wersje swoich stron.

Pierwsza Strona MicrosoftPierwsza Strona Microsoft Fot. Microsoft

Fot. Microsoft

Niestety - w sieci widoczna jest jedynie główna strona sprzed lat, wszystkie umieszczone na niej linki prowadzą do obecnej wersji witryny.

Swoją wersję pierwszej strony przesłał nam również Przemysław Pająk . Opowiedział jak powstała.

Spider's Web powstał w 2008 r. Wtedy, jeszcze pod adresem przemekspider.com. W ogóle nie przypuszczałem, że będzie to coś więcej niż okazjonalny blog pisany po godzinach. Wziąłem pierwszy lepszy szablon z Blogspota. Czarny wydawał mi się taki przyciągający uwagę.

Pierwsza strona Przemysława PająkaPierwsza strona Przemysława Pająka Fot. Przemysław Pająk

Fot. Przemysław Pająk

Trzeba przyznać, że iPhone widoczny na jednym z najwcześniejszych wpisów wygląda dziś naprawdę archiwalnie. A przecież nie minęła nawet dekada.

Jeszcze skromniej prezentuje się o dwa lata starsza witryna AntyWeb . Jeden z pierwszych wpisów... chwali nasz portal! Dziękujemy! Porównując wygląd archiwalnej wersji strony do dzisiejszej, widać jak na dłoni rozwój internetu, technologii i branży "nowych mediów".

Pierwsza wersja strony AntyWebPierwsza wersja strony AntyWeb Fot. Antyweb.pl

Fot. Antyweb.pl

Jak widać na powyższych przykładach każdy kiedyś zaczynał. W ciągu kilkunastu lat Google, Facebook, Microsoft oraz polskie portale dokonały gigantycznego postępu. Macie równie ciekawe przykłady? Czekamy na komentarze.

Więcej o: