Sony nie będzie już produkować sprzętu audio i wideo? Wkrótce porzuci smartfony?

Koncern Sony ogłosił właśnie decyzję o wydzieleniu ze swoich struktur spółki odpowiedzialnej za produkcję sprzętu audio i wideo. Branżowa prasa ocenia ten ruch jako przygotowanie do sprzedaży kolejnego działu firmy. Sony wycofał się już z produkcji komputerów, wkrótce może też porzucić rynek telewizorów i smartfonów. Czy dawny gigant rozpada się na części?

W środę Sony ogłosił, że zamierza wydzielić ze swoich struktur spółkę zależną produkującą sprzęt audio i wideo. Japończycy ogłosili swe plany rok po identycznej decyzji dotyczącej telewizorów. Branżowa prasa ocenia tę sytuację jako przygotowanie do sprzedania części firmy, tak jak miało to ostatecznie miejsce w przypadku komputerowej marki VAIO.

Kazuo Hirai, prezes Sony, ogłosił, że spółka zamierza skupić się na branżach, w których firma może liczyć na rosnący zysk. Chodzi o  muzykę, film  - dział Sony Pictures Entertainment, gry  - dział PlayStation, a także przetworniki obrazu produkowane głównie dla Apple. The Verge podkreśla, że tej ostatniej "gałęzi" swojej działalności Sony też nie może być pewne. Jeśli Apple zdecydowałoby się zrezygnować z zamawiania tych komponentów w Sony trudno byłoby znaleźć podobnego odbiorcę. Samsung sam zaspokaja swoje potrzeby, a sprzedaż smartfonów innych marek nie dorównuje liderom rynku.

Jak podają Wall Street Journal i Fox Business Sony może też zdecydować się na sprzedaż działu odpowiedzialnego za produkcję telewizorów (wydzielonego z Sony dokładnie rok temu) lub smartfonów. Udział w światowym rynku w tym segmencie wynosi około dwóch procent.

Decyzje japońskiego giganta mają dość oczywisty powód: firma od niemal dekady odnotowuje straty. W wielu dziedzinach pomimo udanych produktów i sporych inwestycji nie przynosi spodziewanych zysków.

Produkcja nie zostaje wstrzymana

Warto zaznaczyć, że decyzja Sony nie oznacza zaprzestania produkcji smartfonów, sprzętu audio-wideo, czy nawet telewizorów. W każdej chwili Japończycy mogą jednak podjąć decyzję o wystawieniu nowo powstałych spółek na sprzedaż. Taki los spotkał markę VAIO nabytą w lipcu zeszłego roku przez fundusz Japan Industrial Partners.

Wydaje mi się niepokojące, że Sony rozważa sprzedaż działu odpowiedzialnego za produkcję smartfonów. Seria Xperia wydaje się dojrzała i dobrze zaprojektowana. Szczególnie nowe modele , które zobaczymy podczas zbliżających się targów Mobile World Congress.

Smuci nas fakt, że firma, która stworzyła kultowego Walkmana (w zeszłym roku "obchodził" 35 urodziny ) już wkrótce może przestać produkować sprzęt tego typu. Pamiętajmy jednak: Sony nie podjęło jeszcze ostatecznych decyzji, przygotowuje się jednak do dalszego podziału.

Więcej o: