To aż niewiarygodne. Te zdjęcia zostały zrobione SMARTFONEM!

Możliwości aparatów wbudowanych we współczesne smartfony są tak wielkie, że wśród fotografów powstała nowa specjalizacja - "fotograf mobilny". Nie nosi ze sobą aparatu fotograficznego. Wystarczy mu telefon i kilka aplikacji. Przekonajcie się, że takim sprzętem można tworzyć prawdziwe dzieła sztuki.

Wielu zawodowych fotografów jako swoje narzędzie pracy wybiera smartfon, najczęściej iPhone. Przeszukaliśmy sieć w poszukiwaniu dowodów na to, że zdjęcia, które powstają w taki sposób mogą być pełnowartościowymi dziełami sztuki. Trafiliśmy na liczne prace, które bardzo się nam spodobały.

Fly with the Bird, Ali JardineFly with the Bird, Ali Jardine Fly with the Birds, autor: Ali Jardine

Fly with the Birds, autor: Ali Jardine

Terry Vital, jeden z artystów prace którego prezentujemy, w rozmowie ze mną zdradził odpowiedź na jedno ważne pytanie. Dlaczego wybrał fotografię mobilną.

Robiąc zdjęcia częściej sięgam po mój smartfon niż po jakikolwiek inny aparat, ktory posiadam. Pracuję zarówno aparatem cyfrowym jak i tradycyjnym. Dlaczego wolę robić zdjęcia smartfonem? Po pierwsze zawsze mam go ze sobą, po drugie jest naprawdę wiele aplikacji do edycji i natychmiastowego publikowania zdjęć. Mogę natychmiast dzielić się efektami swojej pracy z innymi. Właśnie w tym tkwi potęga internetu, to dominujący sposób dzielenia się z odbiorcami swoją pracą. I właśnie na to kładę głównie nacisk - nie na najwyższą jakość czy rozdzielczość. Mając iPhone'a mogę być artystą zawsze i wszędzie. Uwielbiam to. Dzięki temu mam znacznie większe możliwości, znacznie więcej rzeczy może mnie zainspirować.

Fot. LEE ATWELL

Część z prezentowanych tu fotografii nie została poddana żadnej obróbce, większość jednak została poprawiona za pomocą aplikacji mobilnych. Świadczy to tylko o tym, jak potężnym narzędziem jest smartfon i jak zaawansowane technologicznie są dostępne na nie programy. Wybierając zdjęcia do tej galerii kierowaliśmy się tylko jednym kryterium: zdjęcie musiało nas zachwycić. Sprawdźcie, czy zachwyci i was.

Zdjęcia publikujemy za pisemną zgodą autorów lub organizatora konkursu Mobile Photo Award. Za Business Insider

Więcej o: