Apple Watch zobaczyliśmy na konferencji 9 września . Apple pokazał produkt, ale zapowiedział, że do sprzedaży trafi "na początku roku 2015". Jasne więc było, że Apple Watch najzwyczajniej w świecie nie jest gotowy, że Apple po prostu chciał w końcu pokazać swój smartwatch. Chciał też dać czas developerom na stworzenie odpowiednich rozwiązań.
Później media informowały o tym, że Apple rynkową premierę zegarka będzie się starał odwlec w czasie. Powodem miałaby być dramatycznie krótki czas pracy urządzenia na jednym naładowaniu.
Apple zapraszając na poniedziałkową konferencję nie precyzował czego będzie dotyczyć. Jest jednak niemal pewne, że będzie poświęcona zegarkowi - zobaczymy zapewne jego finalną wersję, zobaczymy aplikacje, jak współpracuje z iPhonem. Dowiemy się też, kiedy będzie można go kupić. Takie są nasze przypuszczenia. A co wiemy o zegarku Apple Watch? Oto informacje o produkcie.
316L z czarnej stali z czarnym, stalowym paskiem. Dostępny w wersjach 38 i 42 mm z zamknięciem motylkowym i ceramicznymi pleckami. Fot. Apple
Fot. Apple
Apple Watch nawiązuje formą do innych produktów Apple. Jest kwadratowy (o boku 38 lub 42 mm w zależności od wersji), ma łagodne, zaokrąglone rogi. Jest wykonany ze stali, posrebrzanego aluminium lub złota. Najbardziej charakterystyczne jest pokrętło, którego inni producenci starali się chyba unikać. Prezentacja na wrześniowej konferencji przekonała nas, że to pokrętło mogę być jednym z ważniejszych narzędzi jeśli chodzi o interakcję z Apple Watch.
Dostępne wersje
Zegarek będzie dostępny w wersjach: Apple Watch, Apple Watch Sport, Apple Watch Edition. Do każdego z modeli dostępne będą dodatki w różnych kolorach pozwalające personalizować produkt. Wersja Edition ma być pokryta złotem.
Zegarek Apple Watch będzie prawdopodobnie korzystał z wersji systemu iOS znanej ze smartfonów. Będzie to jednak wersja mocno okrojona, bo z zegarka nie będzie można dzwonić czy przeglądać na nim stron internetowych.
To może być jeden z najważniejszych atutów Apple Watch. Bądźmy szczerzy - kiedy weźmiemy do ręki smartwatche konkurencji wiele z nich działa w bardzo podobny sposób. Ruch palca w dół, ruch palca w lewo... Nuda. Apple Watch będzie można obsługiwać dwoma palcami, pokrętłem, dotykiem lub "puknięciem" ekranu. I chociaż na nagraniu prezentowanym we wrześniu wyglądało to całkiem miło bardzo nas interesuje jak z interfejsem współpracują poszczególne aplikacje i funkcje. Nie jest oczywiste, że Apple wymyśli coś przyjaznego i intuicyjnego. Konkurenci - choćby Microsoft - sparzyli się już działając według filozofii "wiemy lepiej od użytkownika co jest wygodne". Czy Apple Watch będzie udanym przełomem? Bardzo jesteśmy ciekawi.
Zegarek Apple Watch będzie działać na układzie Apple S1. Będzie miał ekran o rozdzielczości 340x272 piksele lub 390x312 pikseli w większych modelach. Apple Watch będzie wyposażony w układy WiFi, Bluetooth, NFC. Będzie więc nim można płacić w usłudze Apple Pay.
Apple Watch pozwoli korzystać nam z trzech typów aplikacji: powiadomienia, akcje, informacje. Porzućmy myślenie, że Apple Watch zastąpi nam smartfon. To niemożliwe, producenci tego typu zegarków dawno porzucili taki tok myślenie. Apple Watch będzie dopełnieniem smartfona. Spodziewamy się więc, że aplikacji, które działają na iPhonie będą miały dodatki, rozszerzenia, dostępne na zegarek. Apple Watch pozwoli więc sprawdzić, kto do nas dzwoni, pisze (za pomocą SMS, Messengera, Skype'a etc), pozwoli podejrzeć kalendarz, ustawione alarmy.
Apple Watch Fot. Apple
Fot. Apple
Ale to nie wszystko. Na Apple Watch znajdą się na pewno aplikacje zbudowane specjalnie dla tego urządzenia. Może będą związane ze zdrowiem - Apple Watch jest przecież wyposażony w czujnik pulsu.
Apple Watch może też służyć jako urządzenie kontrolujące. TomsGuide pisze np. o trybie "Nie przeszkadzać", który będzie można uruchomić w iPhonie korzystając z Apple Watch.
Na stronach Apple można już dziś znaleźć informacje dotyczącego tego, co Apple Watch będzie umiał. Tworzenie głosowych notatek, przesyłanie znajomym danych, korzystanie z map, korzystanie z aplikacji związanych ze zdrowiem będzie dzięki Apple Watch łatwiejsze. Przeglądając funkcje Apple Watch już dziś jesteśmy w stanie przewidzieć, że to produkt, który może bić konkurencję jeśli chodzi o ilość funkcji, rozwiązań, aplikacji.
Apple Watch Fot. Apple
Fot. Apple
Zegarek Apple Watch najprawdopodobniej pozwoli korzystać z aplikacji Activity, Calendar, Workout, Maps, Passbook, Music, Apple TV, iTunes, Remote Camera, Stopwatch, Timer, Alarm, Stocks, Weather, Photos i Siri. Swoje rozwiązania zapowiedzieli też Facebook, Twitter i kilka innych firm bardziej popularnych w USA, niż u nas.
Apple Watch będzie droższy od konkurencji. Ceny zaczynają się od 349 dolarów - dla przykładu Moto 360 kosztuje 250 dolarów. Na rynku pojawią się też droższe wersje Apple Watch - edycja Sport ma kosztować nie mniej niż 500 dolarów, do sprzedaży mają też trafić modele ze złota kosztujące 5000 dolarów.
Podczas wrześniowej konferencji usłyszeliśmy, że Apple Watch będzie dostępny na początku tego roku. Wszystko wskazuje na to, że w poniedziałek dowiemy się, że zegarek trafi na rynek w kwietniu.
Niestety dla Apple wszyscy będą pytać o to jak długo zegarek Apple Watch działa na jednym naładowaniu. Doniesienia są różne - 19 godzin "w trybie mieszanym", "4 godziny intensywnego użytkowania". Ten aspekt działania zegarka Apple jest największą niewiadomą, bo nie wiemy jak poszczególne aplikacje i funkcje będą działać. W przypadku smartfonów dużo energii "kosztuje" ciągłe "nasłuchiwanie" różnych kanałów komunikacji. Apple Watch będzie musiał cały czas komunikować się z iPhonem, działanie ekranu też będzie energochłonne. Nigdy nie oczekiwałem, że Apple Watch będzie działał kilka dni, obawiam się jednak, że komentatorzy i konsumenci mogą podejść do tego aspektu działania Apple Watch ze zbyt wygórowanymi oczekiwaniami.
Apple zaprasza na konferencję związaną z Apple Watch o 19 polskiego czasu w poniedziałek. Mamy nadzieję, że będziecie wtedy z nami!
22 dowody na to, że zegarek Apple Watch wygląda niesamowicie. Musisz to zobaczyć w tej galerii!
Apple Watch 0 opinii Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy Premiera wkrótce! dowiedz się pierwszy dane dostarcza: