Apple prezentuje zupełnie nowy MacBook. Wszystko w nim jest "wynalezione od nowa"

Podczas poniedziałkowej konferencji Apple zaprezentował nie tylko więcej szczegółów dotyczących zegarka Apple Watch. Zobaczyliśmy też zupełnie nowego MacBooka. Zmieniono w nim w zasadzie wszystko: wygląd, konstrukcję, klawiaturę i akumulator.
Zobacz wideo

W poniedziałkowy wieczór Apple zaprezentował kompletnie nowego MacBooka. Model zaprezentowany na konferencji został - zdaniem Apple - w zasadzie "Wynaleziony od nowa" ponieważ zmodyfikowano każdy jego element.

Urządzenie zaprezentowane na konferencji waży zaledwie 1kg i ma 13,1mm grubości. Laptop ma niemal identyczną grubość w każdym miejscu, jego obudowa została zaprojektowana od nowa. Ma to istotne znaczenie dlatego, że metalowa forma stała się ramą, na której zainstalowano komponenty. Cześć z nich faktycznie wygląda nowatorsko.

Nowa płyta główna, akumulator, klawiatura, touchpad, łącza

Nowa, zminiaturyzowana płyta główna MacBookaNowa, zminiaturyzowana płyta główna MacBooka Fot. Apple

Fot. Apple

Apple postanowił zminiaturyzować płytę główną (zaznaczona na zdjęciu powyżej). Jest mniejsza o 67% od poprzedniej, co po pierwsze pozwoliło zmieścić w urządzeniu jeszcze większy akumulator, po drugie pozwoliło na wyeliminowanie aktywnego chłodzenia. W nowym MacBooku nie ma więc żadnych wiatraków.

Nowy akumulator zmieszczono w środku w dość zaskakujący sposób. Bateria wykonana jest z płatów dopasowanych do zagiętej w łuk obudowy. Wypełnia ją więc w maksymalny sposób. Ma to pozwolić pracować na MacBooku cały dzień - nawet 9 godzin.

Baterie w MacBookuBaterie w MacBooku Fot. Apple

Fot. Apple

MacBook ma nową, pełnowymiarową klawiaturę osadzoną niemal od krawędzi do krawędzi komputera. Wygląd nie jest jedyną nowością - istotniejszy jest zupełnie nowy mechanizm motylkowy odpowiadający za działanie klawiszy. Jest on o 40% cieńszy niż konkurencyjne rozwiązania, pozwala też utrzymywać w stałej pozycji każdy klawiszy z osobna, każdy z klawiszy jest też indywidualnie podświetlany za pomocą diody LED.

Nowy rodzaj mechanizmu w klawiaturze MacBookaNowy rodzaj mechanizmu w klawiaturze MacBooka Fot. Apple

Fot. Apple

Nowy panel dotykowy (Force Touch trackpad) jest pokryty szkłem. Ma cztery czujniki nacisku (w narożnikach). Jest on dynamiczny - pozwala analizować siłę nacisku. To kluczowe dla interakcji. W OS X wprowadzono odpowiednie narzędzia pozwalające odróżnić siłę nacisku i dobrać do tego rodzaj reakcji. A touchpad będzie drżał w odpowiedni sposób - lekko przy lekkim dotknięciu i mocno przy intensywniejszym.

Nowy Touchpad jest czuły na intensywność dotykuNowy Touchpad jest czuły na intensywność dotyku Fot. Apple

Nowy TouchPadNowy TouchPad Fot. Apple

Nowy TouchPad od spoduNowy TouchPad od spodu Fot. Apple Fot. Apple

Jedno łącze zamiast kilku, nowe USB C

MacBook będzie też wyposażony w łącze USB nowego rodzaju. Standard USB C pozwala zapomnieć o problemie źle odwróconej wtyczki, pozwala też na znacznie szybszą transmisję danych. Dzięki nowemu standardowi nowe łącze zawiera w sobie USB 3.1 Gen 1 umożliwiające przesył danych z prędkością 5Gbps i DisplayPort 1.2. W komputerze radykalnie zmniejszono też ilość łączy. HDMI, USB, VGA i zasilanie zastąpi... jedno uniwersalne łącze.

Nowe porty MacBookaNowe porty MacBooka Fot. Apple

Fot. Apple

Ulepszony ekran

Fot. Apple

Nowy MacBook ma zmodyfikowany ekran Retina o przekątnej 12 cali i rozdzielczość 2304 x1440 pikseli (proporcje 16:10). Apple dopracował sposób emisji światła i przy zachowaniu tej samej jasności zużywa 30% mniej energii.

Specyfikacja, dostępność, cena

MacBook z ekranem Retina o przekątnej 12" i rozdzielczości 2304x1440 pikseli jest wyposażony w procesor procesor Intel Core M 1,1 GHz, układ - Intel HD Graphics 5300, 8 GB RAM i dysk SSD 256 GB. Będzie kosztował w Polsce 6299 zł (w USA 1299 dolarów). Na rynku będzie też dostępna wersja z większym dyskiem (512GB) i odrobinę mocniejszy procesor (1,2Ghz). Będzie kosztować w Polsce 7799 zł (w USA 1599 dolarów). MacBook trafi do światowej sprzedaży 10 kwietnia.

Apple pochwalił się, że sprzedaż MacBooków wzrosła w zeszłym roku o 21%, kiedy reszta branży odnotowała 2% spadek obrotów. Nowe Maki wydają się bardzo świeże i innowacyjne. Z punktu widzenia użytkownika najistotniejsze jest zmniejszenie wagi, wydłużenie czasu na jednym naładowaniu. Miejmy nadzieję, że nowa klawiatura i nowy touchpad faktycznie okażą się innowacjami przynoszącymi korzyść na co dzień. Nie jestem pewien czy dobrym pomysłem jest usunięcie większości gniazd i zastąpienie ich jednym - z praktycznego punktu widzenia chciałbym mieć jednocześnie dostęp - na przykład - i do "starego" USB i do HDMI. Jak rozumiem w nowych MacBookach nie będzie to możliwe. Apple niewiele powiedział też o wzroście wydajności MacBooka - nie wiemy jeszcze o ile bardziej wydajny będzie od tego, który znamy dziś.

Nowy MacBook jest mistrzowsko zaprojektowanym laptopem, miejmy nadzieję, że jego wydajność i niezawodność idą w parze z tymi cechami.

Więcej o: