Emmy Noether - Według Einsteina "Najważniejsza kobieta w historii matematyki". Uhonorowana przez Google

Dziś 133 rocznica urodzin Emmy Noether, niemieckiej matematyczki, która pochylała się nad tematyką algebry.

23 marca 1882 roku w Niemczech przyszła na świat Emmy Noether, uznana przez wybitnych naukowców takich jak Albert Einstein najważniejszą kobietą w historii matematyki.

Emmy Noether dokonała w niej prawdziwej rewolucji. Specjalizowała się w algebrze abstrakcyjnej, szczególnie w teorii pierścieni i ciałach. Matematyka jej jednak nie wystarczała, sięgała też do fizyki, gdzie poszukiwała relacji pomiędzy symetrią, a prawami zachowania.

Początkowo Emmy Noether planowała zostać nauczycielką języka angielskiego i francuskiego. Niezdane egzaminy skłoniły ją jednak, by pójść w ślady swojego ojca, również matematyka. Było to o tyle trudne, że w tamtych czasach kobiety nie mogły nawet studiować nauk ścisłych. Emmy Noether uczęszczała na wykłady jako wolny słuchacz.

Na początku XX w. pozycja kobiet w świecie nauki nie była zbyt silna, Emmy Noether musiała więc walczyć o swoją pozycję publikując kolejne prace naukowe. Wiele z nich opublikowano pod nazwiskiem jej kolegów. Szczytowym osiągnięciem Emmy Noether było ogłoszenie  "Twierdzenia Noether".

Twierdzenie udowodnione przez Emmy Noether ma fundamentalne znaczenie w fizyce. Dotyczy związku zasad zachowania z odpowiednimi symetriami ciągłymi. Twierdzenie to mówi, że każda ciągła symetria praw fizyki (czyli taka, która nie zmienia zasady wariacyjnej najmniejszego działania oraz równań ruchu opisujących układ albo innych, równoważnych tym dwom, praw fizyki), opisywana przez grupę Liego, generuje tyle praw zachowania, ile jest niezależnych parametrów opisujących daną grupę Liego (lub generatorów grupy Liego). Symetrie dyskretne mogą generować prawa zachowania (np. symetria inwersji x \mapsto -x generuje zachowanie parzystości P), ale nie muszą (np. inwersja w czasie t \mapsto -t nie generuje prawa zachowania). - czytamy w Wikipedii.

Oceniając Emmy Noether z perspektywy dekad możemy stwerdzić, że zapisała się w historii matematyki jako jedna z najważniejszych postaci.

Rozwój algebry abstrakcyjnej, jedna z najważniejszych innowacji XX w., nastąpił w głównej mierze dzięki Emmy Noether. Stało się tak dzięki jej pracom naukowym, książkom i osobistemu wpływowi, jaki wywarła na współczesnych" - stwierdził amerykański matematyk Nathan Jacobson w pracy poświęconej Emmy Noether.

W rozwoju kariery przeszkodzili jej naziści. Emmy Noether pochodziła z rodziny żydowskiej, dlatego zdecydowała się zbiec przed prześladowaniami do USA. Nie miała innego wyjścia, gdyż hitlerowskie władze nakazały jej usunięcie z uniwersytetu. Emmy Noether kontynuowała pracę w Bryn Mawr College oraz w Princeton.

Wybitna matematyczka i fizyczka odeszła przedwcześnie najprawdopodobniej na skutek komplikacji związanymi z chorobą jajnika. Emmy Noether zmarła w wieku zaledwie 53 lat.

Więcej o: