Nowe zabezpieczenie smartfonów z Androidem. Utrudni, czy ułatwi życie złodziejom?

Google wprowadza właśnie nowe zabezpieczenie smartfonów, które ma znacznie ułatwić nam życie. Czy złodzieje również na nim skorzystają?

Nowe zabezpieczenie Androida opiera się na wykryciu, czy smartfon wciąż znajduje się "przy ciele". Działa to w taki sposób: wychodzimy do pracy czy szkoły, odblokowujemy telefon, wkładamy go do kieszeni. Nowe zabezpieczenie "rozumie", że telefon wciąż znajduje się w naszym zasięgu i nie blokuje go. Dopóki więc telefon jest w kieszeni lub w naszej dłoni nie musimy dziesiątki razy wprowadzać kodu zabezpieczającego.

Kiedy więc telefon zostanie zablokowany? Kiedy dane z akcelerometru wskażą, że leży on przez dłuższy czas na płaskiej powierzchni. Dla systemu będzie to oznaczać, że nie jest już w twoim zasięgu - że o nim zapomniałeś, zgubiłeś go.

Fot. Google/Android Police

Nowa funkcja, jak wyjaśnia Android Police , trafi najprawdopodobniej wyłącznie do smartfonów z Androidem w wersji co najmniej 5.0 (Lollipop).

Czy takie zabezpieczenie jest skuteczne? Czy na pewno utrudni życie złodziejom? Widzimy pewne zagrożenie. Skoro telefon zostanie odblokowany tak długo, jak użytkownik trzyma go w dłoni nowe zabezpieczenie nie zadziała w przypadku napaści. Złodziej po prostu zmusi nas, byśmy podali mu telefon - będzie on wtedy odblokowany. Z drugiej strony zabezpieczenie będzie skuteczne, jeśli telefon faktycznie gdzieś zostawimy. Jakie jest wasze zdanie?

Więcej o: