Superkomputer Watson zaprojektowany przez IBM dowiódł właśnie, że sztuczna inteligencja jest w stanie wpływać na całkiem realną rzeczywistość. Maszyna została właśnie współautorem wydawanej przez Institute of Culinary Education książki kucharskiej. "Cognitive Cooking with Chef Watson" trafi na sklepowe półki już 14 kwietnia. W środku znajdziemy sporo przepisów na - jakże by inaczej - innowacyjne potrawy.
W tej innowacyjności tkwi sedno pracy, jaką Watson "wniósł" w stworzenie książki. Komputerowy system przeanalizował dostępne składniki, rośliny, przyprawy pod względem składu chemicznego i samodzielnie wybrał różnego rodzaju kombinacje, które "jego zdaniem" smakują dobrze. Sugestie komputera były brane pod uwagę przez kucharzy z Institute of Culinary Education na bieżąco - podczas gotowania i testowania nowych potraw.
Komputer zaproponował przepis na Turecką Bruschettę: japońskie bakłażany, sumak (przyprawa popularna na Bliskim Wschodzie), oregano, papryka, parmezan. Do tego szparagi serwowane ze świńskimi nóżkami.
Sztuczna inteligencja stworzona przez IBM poradzi sobie również wtedy, kiedy sami zechcemy poeksperymentować w kuchni. Stworzona przez firmę strona internetowa pozwala sprawdzić, czy wymyślone przez nas połączenie potraw ma szansę smakować dobrze.
"Jeśli zechcesz zjeść burrito z bakłażanem Watson skupi się na wszelkich składnikach, które dobrze smakują z bakłażanami". - wyjaśnia w rozmowie z CNN Florian Pinel, specjalista z IBM.
Nie można oczywiście przeceniać wkładu Watsona ani w smak stworzonych potraw, ani w ich ostateczną formę. Z gotowaniem i dobieraniem składników czy proporcji ostatecznie musiał zapewne poradzić sobie człowiek. W trzyletniej współpracy superkomputera IBM z kucharzami chodziło bardziej o to, by przekonać się jak bardzo przydatny może okazać się sztuczny umysł do codziennych zastosowań. Według osób występujących w powyższym filmie Watson dowiódł, że pozwala odkrywać nieznane wcześniej połączenia i smaki, ułatwia kreatywne myślenie. Czy tego spodziewamy się po sztucznej inteligencji?