DARPA chce komputera, który nie będzie potrzebował aktualizacji... przez 100 lat albo dłużej

Amerykańska agencja Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) planuje stworzyć zupełnie nowy rodzaj komputera. Miałby on samodzielnie dostosowywać się do zmian w technologii i uaktualniać swoje oprogramowanie. I tak przez co najmniej sto lat.

Komputer, który nie dość, że jest w  stanie nie popsuć się "skutecznie" przez sto lat, to jeszcze jest zawsze dobrze zabezpieczony i kompatybilny ze współczesnymi sobie rozwiązaniami technologicznymi? Tak, właśnie nad takim rozwiązaniem pracuje amerykańska agencja Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA, z ang. Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności).

Rozpoczęła własnie badania nad stworzeniem takiego systemu komputerowego, który dzięki algorytmom i innym rozwiązaniom uzyska zdolność samodzielnego aktualizowania oprogramowania.

Święty Graal informatyzacji?

DARPA chciałaby, aby stworzony przez nią w ramach projektu BRASS (Building Resources Adaptive Software Systems)system odegrał taką samą rolę dla rozwoju technologii, jak model TCP/IP - rozwijany przez Agencję w latach sześćdziesiątych, stanowiący dziś podstawę transmisji internetowej.

Mamy nadzieję, że stworzenie nowego systemu komputerowego poprawi odporność oprogramowania, poprawi jego niezawodność, ułatwi naprawę. Prace mogą w konsekwencji doprowadzić do stworzenia systemów komputerowych, które same dostosowują się do zmieniających warunków i nie potrzebują tworzonych na zewnątrz aktualizacji". - czytamy w materiale portalu Zdnet poświęconemu nowemu superkomputerowi.

Co sprawia, że komputer staje się reliktem?

Suresh Jagannathan, jeden z kierowników projektu z ramienia DARPA, wyjaśnił z jakimi cechami komputera trzeba będzie sobie poradzić, by mógł działać przez wiek lub dłużej.

"Technologia ciągle ewoluuje, a zmiany w formatach danych, protokołach, ekosystemie aplikacji ograniczają możliwość działania komputerów. Brak możliwości płynnego dostosowania się do zmian utrudnia rozwój infrastruktury. Zwiększa się też ryzyko, że dostęp do ważnych zasobów zapisanych w postaci cyfrowej zostanie utracony, bo oprogramowanie które generuje i odczytuje treść przestanie działać poprawnie".

Komputer staje się bezużyteczny, kiedy nie jest w stanie skutecznie komunikować się z użytkownikiem i przetwarzać dane. Czasami wystarczy jednak, by maszyna stała się zbyt wolna, by uznać ją za przestarzałą - czy ktoś wyobraża sobie na przykład przeglądanie internetu na komputerze z pierwszym procesorem z serii Intel?

Zanim powiesz "To niemożliwe!"

Stworzenie komputera czy systemu, który przez wiek będzie w stanie sam się aktualizować wydaje się na pierwszy rzut oka wizją nie do zrealizowania. Oceniając dotychczasowy rozwój technologii można stwierdzić, że ten projekt ma szanse na sukces.

Dziś działa zaledwie kilka komputerów stworzonych kilka dekad temu. Harwell Dekatron skonstruowany w 1951 to tylko muzealny eksponat, są maszyny nieco młodsze, które do dziś normalnie pracują. To jednak ewenementy. W przypadku oprogramowania są jednak przykłady "długowieczności". Najstarszym językiem programowania, który wciąż pozostaje w użyciu, jest COBOL (ang. COmmon Business Oriented Language). Stworzony 56 lat temu do dziś odpowiada za większość transakcji zawieranych w systemach finansowych. Coprawda COBOL jest dziś wyśmiewany, jako "kaleczący mózg" relikt przeszłości, ale wciąż pozostaje w użyciu.

Jeśli DARPA odniesie sukces stworzone przez nią komputery będą maszynami zupełnie nowej ery. Ery, w której znane nam dziś pojęcia związane z informatyką kompletnie nabiorą zupełnie innego znaczenia.

Superkomputery zmienią nasz świat? Sprawdzamy!

Więcej o: