Microsoft strategicznym partnerem Cyanogen. "Android nie należy już tylko do Google"

Cyanogen, firma tworząca CyanogenMod, popularną wersję systemu Android, ogłosiła "strategiczne partnerstwo z Microsoftem". Czy usługi Microsoftu staną się w tej dystrybucji domyślnie preinstalowane? Za wcześnie przesądzać, ale to byłby cios dla Google.

Microsoft i Cyanogen podpisały strategiczne porozumienie. Ogłoszona wczoraj informacja nie jest zaskoczeniem - pod koniec stycznia Gigant z Redmond postanowił zainwestować w twórcę CyanogenMod, wersję systemu Android, 70 milionów dolarów . Teraz, jak zauważa The Wired, sytuacja obu partnerów jest bardziej klarowna.

"Android nie należy już tylko do Google" - skomentował nieco prowokacyjnie całą sytuację magazyn Wired.

Dlaczego Google może obawiać?

Na początku ustalmy fakty. Cyanogen nie zagraża pozycji "czystego" Androida. To popularna wersja systemu pozbawiona domyślnych usług Google takich jak Gmail czy Maps, ale zdecydowana większość konsumentów używa wersji "pełnej", z preinstalowanymi dodatkami Google.

Firma nie może jednak spać spokojnie, bo porozumienie Microsoftu i Cyanogen może oznaczać, że w Cyanogenmod pojawią się usługi Microsoftu. Google Maps zastąpią Bing Maps, Gmail zastąpi Outlook, a YouTube będzie działać w zasadzie nie jako aplikacja, a jako mobilna witryna - tak jak to jest w przypadku Windows Phone. Porozumienie rywali Google może stanowić groźny "wyłom". O tym, że Google nie lubi tracić nawet ułamka swojego rynku przekonała się niedawno fundacja Mozilla.

Dwie pieczenie na jednym ogniu

Microsoft na inwestowaniu w Androida nic nie traci. W 2013 roku za licencje związane z patentami tylko od Samsunga otrzymał miliard dolarów. Kila-kilkadziesiąt dolarów od każdego sprzedanego smartfona z Androidem. Spółka znajduje się w nieco schizofrenicznej sytuacji: rozwija własny system mobilny, walczy o udział w rynku (Windows Phone w USA opanował ok 3-4% rynku), a mimo to ma powody do zadowolenia, kiedy to urządzenia z Androidem się sprzedają. Dlatego - jak podkreśla Wired - Microsoft nie będzie wypuszczał na rynek urządzeń z CyanogenMod.

Dziś jeszcze nie wiemy co będzie efektem współpracy Microsoftu z jego nowym partnerem. Twierdzenie, że w CyanogenMod zobaczymy kiedyś preinstalowane usługi Microsoftu jest nieco przedwczesne, ale przecież właśnie na tym będzie zależeć rywalowi Google. Czy CyanogenMod z zestawem usług od Microsoftu byłby dla was bardziej atrakcyjny niż "zwyczajny" Android?

 
Więcej o: