Aparat w LG G4 może być najlepszym, jaki kiedykolwiek widzieliśmy w historii smartfonów?

Już we wtorek 28 kwietnia LG zaprezentuje najnowszą wersję swojego flagowca. O LG G4 wiemy niemal wszystko z przecieków. Największą uwagę przyciąga aparat. Czy ma możliwości niespotykane do tej pory w smartfonach. Przekonajcie się, co potrafi.

LG G4 to jeden z najbardziej oczekiwanych smartfonów tego roku. Koreańczycy wyraźnie rywalizują z Samsungiem i starają się na każdym kroku udowodnić, że ich produkt nie jest gorszy od flagowca konkurencji.

LG na kilka dni przed premierą umieścił w sieci nagranie prezentujące jeden z największych atutów LG G4 - aparat. Ma mieć możliwości w zasadzie niespotykane do tej pory w smartfonach. Czy można uznać, że to, co prezentuje LG jest najbardziej zbliżone do rozwiązań znanych z profesjonalnych aparatów? Sprawdziliśmy to.

Jasny obiektyw

Przysłona w aparacie wbudowanym w LG G4 wynosi f/1.8. Jasność obiektywy ma kluczowe znaczenie dla jakości zdjęć. Ten parametr LG G4 wydaje się bardzo dobry. Tylko Samsung S6/S6 Edge i Lumia 720/730 mają bardzo podobną aperturę.

- Apple iPhone 6 - f/2.2 - HTC One M9 - f/2.2 - Sony Xperia Z1/Z1 Compact - f/2.0 - Google Nexus 6 - f/2.0 - Asus ZenFone 2, f/2.0 - HTC One M8, f/2.0 - Lumia 920, f/2.0 - OnePlusOne, f/2.0 - Lumia 720/730, f/1.9 - Samsung Galaxy S6/S6 Edge, f/1.9 - LG G4 - f/1.8

Fot. LG

Jak widać porównanie parametrów zdradza, że aparat LG G4 ma najlepszą, jeśli chodzi o aperturę. Nie jest to jednak gigantyczna różnica. Warto też przypomnieć, że w G3 apertura wynosiła jedynie f/2.4, w LG G4 mamy więc do dyspozycji aż o 80% więcej światła. To naprawdę wygląda na kolosalną różnicę.

Rozdzielczość

Informacje pojawiające się w mediach mówią najczęściej o rozdzielczości 16 megapikseli. Pojawiają się głosy, że może to być 20 megapikseli, opierając się na ilości przecieków należy jednak sądzić, że rozdzielczość głównego aparatu w LG G4 będzie identyczna jak w przypadku Samsunga S6. Na rynku są smartfony o większej rozdzielczości jak chociażby Sony Xperia Z3 (21 megapikseli).

Kolor pod kontrolą

Fot. LG

LG podkreśla też niesamowitą jakość kolorów, którą będzie można uzyskać wykonując zdjęcia LG G4. Wszystko przez nowy sensor, który jest  w stanie uwydatnić kolory bez względu na to, czy zdjęcie wykonywane jest na zewnątrz, czy wewnątrz.

Przyjrzyjmy się zatem sensorowi. Tu doniesienia są różne. Według jednych w LG G4 znajdzie się sensor 16Mpix co prawda większy, niż w LG G3 (Sony IMX135), ale mniejszy niż w Galaxy S6/S6 Edge (Sony Exmor RS IMX240). Według innych doniesień w LG G4 znajdzie się dokładnie ten sam sensor, który znajdujemy w najnowszych flagowcach Samsunga - IMX240.

"Na papierze" parametry aparatu LG G4 pod względem rozdzielczości i jakości sensora nie wyglądają na przełomowe. Najważniejsze dla jakości zdjęć różnice mogą kryć się jednak w oprogramowaniu. Nie do końca jest też jasne, czy niewielka różnica w aperturze aparatów sprawi, że zdjęcia wykonywane LG G4 w niekorzystnych warunkach mogą być naprawdę przełomowo dobrze.

Jest jednak coś, co może taki przełom zapewnić.

Tryb ręczny

Powyższe cechy aparatu sprawią, że zdjęcia wykonywane LG G4 będą doskonałe. Ale aparat LG G4 ma być ponoć przełomowy, najlepszy w historii smartfonów. Gdzie zatem czai się ten przełom? Wygląda na to, że w systemie ręcznej kontroli. Ręczne ustawienie ostrości, szybkości migawki, balansu bieli, ISO, czasu naświetlania, ma sprawić, że zdjęcia artystyczne, takie jak te poniżej, nie będą stanowić dla LG G4 najmniejszego problemu.

Czas ekspozycji w LG G4 może wynosić aż 30 sekund. I czasem tym można dowolnie manewrować. Takie rozwiązanie stosowane było do tej pory w smartfonach Nokii, znajdziemy je też w HTC M9 i Nexus 5. Brakuje go w Samsung S6.

Przełom to za duże słowo?

Czy w LG G4 znajdzie się najlepszy aparat w historii smartfonów? Trudno to dzisiaj ocenić, bo Koreańczycy naprawdę się postarali, ale nie wiadomo, jak te niewielki różnice względem produktów konkurencji przełożą się w praktyce na jakość zdjęć. Przełomu może jednak nie będzie, najważniejsze, że wygląda na to, iż aparat w LG G4 będzie lepszy niż w Galaxy S6. Lepszy chociażby dzięki trybowi manualnemu. Będzie lepszy od tego w HTC M9, bo ma lepszą aperturę.

Prawdziwe rozstrzygnięcie tego, czy w LG G4 znalazł się najlepszy w historii smartfonów aparat może nastąpić dopiero, kiedy będziemy mieli szansę na praktyczne testy. Spodziewamy się zdjęć w naprawdę niesamowitej jakości, liczymy na to, że ręczne ustawienia pozwolą "wyciągnąć" z LG G4 więcej, niż z konkurencyjnych modeli.

LG G4 - przypuszczalna specyfikacja

Niemal wszystkie parametry LG G4 są znane od tygodni. Firmie nie udało się utrzymać tajemnicy - do sieci wyciekła próbna strona przedstawiająca niemal całą specyfikację.

Procesor: Qualcomm Snapdragon 808 (6 rdzeni, 1.8GHz)

Ekran: 5.5 cali, rozdzielczość WQHD (2560 x 1440 pikseli)

Pamięć RAM: 3 GB,

Miejsce na dane: 32 GB

Aparat: 16 megapiskeli, wideo 4K, dioda LED, autofocus,

Kamera przednia:7 Mpx,

Moduły: WiFi, NFC, Bluetooth, GPS

System: Android 5.1 (Lollipop, autorska nakładka LG)

Premiera

Oficjalna premiera LG G4 odbędzie się w najbliższy wtorek 28 kwietnia.

Więcej o: