Pocisk snajperski, który będzie podążał za celem? Oto nowy projekt jednej z amerykańskich agencji rządowych

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności zaprezentowała swój system EXACTO. Pozwala on pociskowi snajperskiemu na zmianę kierunku w trakcie lotu.

Projekt samosterującego pocisku snajperskiego, finansowany przez amerykańską Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA), został w końcu pokazany publicznie. Na nagraniu powyżej można zobaczyć jak spektakularnie spisuje się podczas testów na poligonie.

EXACTOEXACTO Fot. Teledyne Fot. Teledyne

EXtreme ACcuracy Tasked Ordnance (EXACTO), bo tak nazywa się system, polega na ręcznym namierzaniu celu laserem. Dzięki temu wystrzelony pocisk jest w stanie podążać za poruszającym się celem, co ma też zapewnić wysoką celność ognia nawet przy mocnym wietrze. Rozwiązanie ma być używane przez dwuosobowe grupy snajperskie, co ma umożliwić oddawanie precyzyjnych strzałów do bardziej odległych celów.

Trudno na razie stwierdzić jak ten system będzie się sprawdzał w warunkach bojowych, ale strzelanie do poruszającego się w przewidywalny sposób celu w kontrolowanym środowisku działa znakomicie.

EXACTOEXACTO Fot. Teledyne Fot. Teledyne

Więcej o: