Microsoft tą niepozorną stroną testuje sztuczną inteligencję. Tylko na razie efekty są... dziwne

Podczas konferencji Build 2015 Microsoft zaprezentował nową stronę. How-Old.net nie jest jedynie zabawką. Im częściej z niej korzystasz, tym lepiej działa, bo opiera się na najnowocześniejszych rozwiązaniach związanych z uczeniem maszynowym.

How-Old.net to witryna uruchomiona zaledwie dwa dni temu przez Microsoft. Jej zadanie jest banalne - rozpoznać wiek i płeć osób na zdjęciach (wskazanych odpowiednim linkiem lub załadowanym z komputera).

Algorytmy, które są odpowiedzialne za określenie wieku, starają się go odgadnąć. Witryna nie jest jednak jedynie zabawką. Microsoft testuje swoje rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją. Algorytmy How-Old.net są więc na tyle inteligentne, że uczą się nieustannie. Im więcej zdjęć przetworzą, tym sprawniej będą określać wiek.

Microsoft tłumaczy na swoim blogu , że odpowiedź na eksperyment okazała się zaskakująca. W ciągu kilku godzin stronę How-Old.net odwiedziło 35 tys. osób, z czego 29 tys. z... Turcji. Prawdopodobnie na skutek błyskawicznej kampanii na Twitterze.

How-Old.net opiera się na silniku Azure Machine Learning. Jest to narzędzie analityczne, które opiera się między innymi na analizie zdjęć.

How-Old.net stoi więc nowoczesna technologia: uczenie maszynowe. To dziedzina, którą interesuje się zarówno Microsoft jak i Google. Dzięki uczeniu maszynowemu mają szansę powstawać zaawansowane usługi - takie jak Skype Translator.

Więcej o: